Najczęściej kupowane

Kategorie

Informacja

Producenci

Nowe produkty

Promocje

Dostawcy

Mycie włosów odżywką - metoda OMO

Mycie włosów odżywką -  metoda OMO

Jest to prawdopodobnie jedna z najlepszych metod mycia włosów suchych, kręconych, z tendencją do puszenia się oraz zniszczonych stylizacją i zabiegami fryzjerskimi. Odżywka użyta do umycia dostarcza włosom wszystkie substancje odżywcze, które posiada w składzie, chroni włosy przed niepożądanym działaniem szamponu, jednocześnie nie obciążając delikatnych i cienkich włosów.

Chcecie wiedzieć czy ta metoda jest właśnie dla Was? Zapraszam do dalszej lektury.

Mycie włosów metodą OMO

My pierwszy raz o tej metodzie usłyszeliśmy od Agnieszki z napieknewlosy.pl. OMO to skrót do odżywka – mycie – odżywka. Metoda OMO jest w swoich założeniach bardzo prosta i polega na tym, że zanim umyjemy włosy szamponem, nakładamy na mokre włosy odżywkę i rozprowadzamy ją delikatnie myjąc. Odżywką myje się troszeczkę trudniej, ponieważ jest przeważnie gęstsza niż szampon więc trudniej rozprowadza się na włosach. Dodatkowo nie pieni się (co na początku może być problematyczne dla osób przyzwyczajonych do tego, że jak coś ma być porządnie umyte to musi się pienić). Trzeba także użyć sporej ilości, aby można było rozmasować ją na całych włosach i skórze głowy. Odżywkę pozostawiamy na włosach przez kilka minut po czym spłukujemy (delikatnie masując włosy) i przechodzimy do mycia włosów szamponem. Po umyciu szamponem ponownie nakładamy odżywkę na włosy, odczekujemy kilka minut, spłukujemy  i wuala!

Odżywka do włosów najlepsza do mycia

Czy dowolna odżywka będzie dobra do mycia włosów (pierwsze „O” w metodzie OMO) – zdecydowanie NIE. Dobrze, aby odżywka do włosów, którą chcemy zastosować do mycia włosów zawierała w składzie substancje powierzchniowo czynne, które sprawiają, że odżywka oczyści włosy i delikatnie będzie się pienić np.: Tricetyldimonium Chloride, Behentrimonium Chloride, Methosulfates, Cetrimonium Chloride, Benzalkonium Chloride, Tallowtrimonium Chloride (np: odżywki z serii odżywka z Babcia Agafia). Przy tej metodzie nie sprawdzą się odżywki z dużą zawartością olejów i maseł. Powinniśmy  je zastosować dopiero przy „drugim O”, czyli końcowej fazie OMO - odżywianie po oczyszczeniu włosów. Wybierając odżywkę do mycia, zwróć też uwagę na to, żeby w jej składzie nie było: dużej ilości protein; olejów mineralnych i parafiny; silikonów (wyjątek! lekkie silikony występujące na końcu składu) a także naturalnych olejów (na początku składu). Mocniejszą opcją jest zastosowanie maski do włosów w zastępstwie drugiej odżywki.

Metoda mycia włosów OMO – 4 najlepsze modyfikacje

Podstawowy wariant OMO został omówiony powyżej. Niestety, wymaga on  poświęcenia sporej ilości czasu. Pierwsze kilka – kilkanaście minut poświęcamy na nałożenie odżywki oraz odczekaniu kilku minut. Następne kilka minut to spłukiwanie odżywki, mycie włosów szamponem i nakładanie na nie drugiej odżywki lub maski. I wisienka na koniec: 20 – 30 minut aby pozwolić drugiej odżywce dogłębnie podziałać na nasze włosy. Jeżeli dla kogoś ta metoda jest za wolna, przedstawiamy wariant przyspieszony :) 

OMO na szybko

Metoda dobra dla osób zapracowanych oraz tych o skórze wrażliwej i skłonnej do podrażnień. Metoda polega na myciu włosów jedynie odżywką. Jak ją wykonać w domu? Namoczyć włosy i delikatnie odcisnąć z nich nadmiar wody. Następnie nałożyć odżywkę na włosy (jak standardowy szampon). Delikatnie rozprowadzić odżywkę najpierw na skórze głowy, a następnie na całej długości włosów. Pozostawić odżywkę na 5-10 minut. Po tym czasie polewamy włosy niewielką ilością ciepłej wody. Masujemy skórę głowy oraz włosy (dopiero teraz odżywka zaczyna się pienić) a następnie dokładnie spłukujemy odżywkę z włosów i obwijamy włosy ręcznikiem.

Od słabszej do mocniejszej

Kolejnym wariantem, stosowanym przy myciu włosów jest użycie dwóch różnych odżywek. W tej wariacji na mokre włosy nakładamy najpierw odżywkę myjącą. Rozprowadzamy ją na włosach i skórze głowy oraz pozostawiam na kilka minut. Następnie spłukujemy, po czym nakładamy na włosy odżywkę o bogatszym składzie, która ma za zadanie dogłębnie odżywić włosy. Pozostawiamy ją na kilkanaście minut po czym delikatnie spłukujemy ją z włosów.

Olejowana wersja OMO

Warto wypróbować także metodę OMO z naturalnym olejem. W tej opcji na włosy najpierw nakładamy olej (czyli wykonujemy klasyczne olejowanie włosów) . Po upływie co najmniej 30 minut nakładamy na włosy odżywkę, której zadaniem jest dokonanie emulogacji oleju. Po zwilżeniu włosów wodą, należy je dokładnie umyć szamponem, po czym nałożyć kolejną porcję odżywki.

OMO gdy wrażliwa lub przesuszona skóra głowy

Kolejna odmiana metody OMO zakłada umycie skóry głowy odżywką, a następnie włosów na całej długości szamponem. W tej opcji włosy należy zwilżyć, odsączyć z nadmiaru wody, a następnie nałożyć na skórę głowy (nie na włosy) odżywkę. Po delikatnym wmasowaniu w skórę głowy odżywki, umyć szamponem włosy na całej długości (z pominięciem fragmentu zaraz przy skórze). Po kilku minutach całość dokładnie spłukać i po osuszeniu włosów ręcznikiem, nałożyć na nie na kilkanaście minut drugą odżywkę.

Zalety i wady mycia włosów i skóry głowy odżywką

Zacznijmy od zalet:

1) myjąc włosy odżywką, nie narażamy skóry głowy na kontakt z substancjami myjącymi znajdującymi się w szamponach, przez co nie narażamy jej na podrażnienia i przesuszenie;

2) zmiękczamy i nawilżamy włosy oraz  wygładzamy je i chronimy końcówki włosów przed przesuszeniem (włosy są wyraźnie lżejsze i delikatnie „odbite” u nasady;

mając włosy kręcone - podkreślamy skręt loków;

3) włosy są mniej podatne na elektryzowanie i puszenie;

A teraz czas na 3 wady:  

1) OMO jest czasochłonne i wymaga poświęcenia większej ilości czasu, niż zrobilibyśmy to w tradycyjny sposób;

2) wymaga użycia dużej ilości odżywki – a ta jest przeważnie droższa niż szampon;

3) skóra głowy może być za bardzo „obciążona”. Dlatego raz na dwa tygodnie myj głowę  szamponem oczyszczającym lub  wykonaj delikatny peeling skóry głowy.