Balsam ujędrniający - dlaczego warto go stosować?
O ujędrnianiu ciała większość z nas zaczyna myśleć wiosną. Ale tak naprawdę każdy moment jest dobry, aby zacząć dbać o nasza skórę. Szczególnie, jeśli zmierzamy zgubić kilka zbędnych kilogramów powinniśmy pomyśleć również o dobrym balsamie ujędrniającym. Wprawdzie nie zastąpi on ćwiczeń, ale w znacznej mierze przyczyni się do poprawy kondycji naszego ciała.
Balsam ujędrniający w codziennym stosowaniu
Skóra ujędrniona to taka, która po naciśnięciu nie ulega odkształceniu. Do tego jest elastyczna i napięta. Skuteczne balsamy ujędrniające powodują, że nie tylko wierzchnia warstwa skóry staje się gładka, lecz staje się ona również odpowiednio odżywiona w głębszych warstwach. Kosmetyki te działają na dwa kluczowe białka czyli elastynę i kolagen. Proteiny te tworzą swoisty rodzaj rusztowania dla naszej skóry. Wraz z wiekiem, nasz organizm traci umiejętność dostatecznie szybkiego tworzenia tych białek. Balsamy do ciała ujędrniające powinny zatem być bogate w składniki, które wpływają pobudzająco na proces produkcji kolagenu i elastyny.
Czytaj również: Właściwości i zastosowanie masła shea
Czym smarować skórę przy odchudzaniu?
Tak naprawde juz po 25 roku życia wszystkie procesy zachodzące w skórze zaczynają zwalniać. Po 30 roku życia urazy i zmiany na niej goją się już znacznie wolniej. Dlatego kremy ujędrniające powinno się zacząć stosować już przy zauważeniu pierwszych niepokojących objawów. W trakcie życia skóra najczęściej traci swoją jędrność:
- po ciąży;
- przy zbyt szybkim odchudzaniu;
- przez spożywanie zbyt dużej ilości cukru;
- z wiekiem;
- przez zaburzenia hormonalne.
Oczywiście nie wystarczy codziennie rano i wieczorem nakładać balsam ujędrniający, aby widocznie poprawić jej kondycję. Niezbędna jest również zmiana diety, odpowiednia aktywność fizyczna i picie przynajmniej ośmiu szklanek wody dziennie. Jeśli chcemy zapobiec przesuszeniu i zwiotczeniu skóry na brzuchu czy udach po ciąży lub odchudzaniu, wybierzmy np. balsam silnie ujędrniający zawierający takie składniki jak:
- kakao;
- wit. E;
- kofeina;
- olejek cytrynowy, grejpfrutowy, z alg;
- olej arganowy.
Tylko regularne smarowanie da nam oczekiwane efekty. Niektóe kosmetyki są dodatkowo wzbogacone w masła i oleje mające za zadanie dodatkowo chronić skórę przed czynnikami zewnętrznymi i potęgować działanie np. witamin w jej głębszych warstwach.
Jak ujędrnić brzuch po odchudzaniu?
Jeśli mamy zamiar się odchudzać, to używanie balsamów ujędrniających brzuch powinniśmy zacząć już na kilka tygodni a nawet miesięcy przed. Da to szansę naszej skórze na odbudowanie swojego elastycznego rusztowania. Podczas odchudzania tracimy również dużo wody, zarówno z wierzchnich jak i głębszych warstw skóry. Objawia się to jej szorstkością, suchością i brakiem elastyczności. Większość skutecznych balsamów ujędrniających wzbogaconych jest np w ekstrakt z zielonej herbaty, koenzym Q10 czy wit. C. Substancje te sprawiają, że kosmetyki łączy w sobie cechy głębokiego nawilżenia z poprawą elastyczności. Dobroczynne działanie tych produktów możemy wzmocnić stosując również peelingi i masaże, co bez wątpienia pobudzi mikrokrążenie krwi i limfy. Dzięki temu skóra będzie regenerować się szybciej a jej wierzchnia warstwa łatwiej przyswoi np. krem ujędrniający.
Czy kremy ujędrniające działają?
Nie jest tajemnicą, że skuteczność wszystkich kosmetyków do ciała przede wszystkim zależy od ich składu. Niektórzy producenci dodają do swoich produktów tzw. silikony. Jest to niejako ukłon w naszą stronę, gdyż skóra po nich jest właściwie natychmiastowo gładsza i elastyczniejsza. Efekt niestety utrzymuje się bardzo krótko, bo tylko do pierwszego kontaktu naszego ciała z wodą. Większość ujędrniających balsamów do ciała zawiera substancje, które zaczynają działać dopiero po ok trzech miesiącach regularnego stosowania. Jest to główny powód dlaczego systematyczność ma znaczenie.