Dieta a trądzik

Problem nieestetycznego trądziku młodzieńczego dotyka wielu nastolatków, jednak mimo iż kojarzony jest głównie z osobami młodymi, potrafi pojawić się również u osób po trzydziestym roku życia. Istnieje wiele przyczyn tego nawracającego problemu, jednak współczesna wiedza i przestrzeganie kilku prostych zasad pozwala skutecznie się z nim rozprawić.

Czym jest trądzik?

Niemalże każdy doświadczył występowania drobnych krostek na twarzy, dekolcie czy plecach, jednak nie każdy wyprysk to trądzik. Przede wszystkim zmiany trądzikowe wywołane są nadprodukcją gruczołów łojowych. Dotyczy to szczególnie osób młodych, gdyż to właśnie u nich dochodzi do zachwiania gospodarki hormonalnej, co sprzyja powstawaniu licznych zmian. Objawami trądziku są występujące krostki, zaskórniki i grudki, obejmujące zarówno skórę twarzy, dekolt, jak i plecy oraz inne części ciała. Niejednokrotnie, w wyniku rozwoju bakterii naturalnie bytujących na powierzchni skóry dochodzi do powstania stanu zapalnego, co prowadzi do powstawania bolesnych i czerwonych grudek. Wśród elementów profilaktyki zmian trądzikowych wymienia się regularne i dokładne oczyszczanie skóry twarzy, usuwanie zrogowaciałego naskórka, prowadzenie zdrowego trybu życia oraz dbanie o skórę od wewnątrz poprzez zastosowanie odpowiedniej diety. Należy jednak pamiętać, że aż 80% przyczyn trądziku stanowią czynniki genetyczne. Warto stosować odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji twarzy, aby zniwelować problem.

Dieta i trądzik - co jeść aby pozbyć się wyprysków?

Olbrzymi wpływ na stan skóry i tym samym na występowanie trądziku ma styl życia. Ze względu na towarzyszący stres, niejednokrotnie dorośli ludzie borykają się z problemem niechcianych wyprysków. W wyniku narastającego napięcia, nadnercza, odpowiedzialne za wytwarzanie między innymi tłuszczów pobudzają gruczoły łojowe do zwiększonej produkcji. Od tego już niewielki krok do nawracających, przykrych zmian skórnych. Kolejną przyczyną występowania trądziku jest niewłaściwa dieta, bogata w produkty przetworzone oraz palenie papierosów. W wyniku dostania się do organizmu substancji toksycznych organizm często pozbywa się ich poprzez pory skórne. Ponadto stosowanie niewłaściwych kosmetyków pielęgnacyjnych może nasilać dolegliwości skórne. Zamiast popularnego mydła warto stosować dedykowany żel do mycia twarzy trądzikowej oraz himalaya krem na trądzik, który nie będzie powodował przetłuszczania cery. 

Sprawdź również: Kosmetyki dla nastolatków

Dieta na trądzik młodzieńczy - jakich produktów unikać?

Szkodliwe dla organizmu substancje bardzo często usuwane są poprzez skórę, zarówno przez pory, jak i podczas pocenia. Najrozsądniej jest ograniczyć spożycie żywności przetworzonej na rzecz tej bogatej w składniki odżywcze, potrzebne do właściwego funkcjonowania organizmu. Aby dostarczyć skórze niezbędnych witamin, warto włączyć do diety warzywa, zarówno te przygotowane na parze, jak i w postaci odżywczych sałatek i surówek. Należy pamiętać, że część z witamin jest rozpuszczalna w tłuszczach, dlatego posiłkom powinien towarzyszyć dodatek naturalnego oleju rzepakowego, który pozwoli związać i przetransportować niezbędne składniki. Nadmierne spożywanie białej mąki, cukru i dieta bogata w tłuszcze niekorzystnie wpływa na stan skóry trądzikowej. Stymuluje ją do produkcji nadmiaru sebum i powoduje występowanie niechcianych wyprysków. Podobne działanie wykazuje czekolada oraz alkohol, które stosunkowo szybko powodują zachwianie naturalnej bariery lipidowej skóry. Warto zadbać o odpowiednią podaż wody, bowiem ona pozwala na bezpieczne pozbywanie się zbędnych produktów przemiany materii oraz toksyn.

Jak pozbyć się trądziku naturalnymi sposobami?

Przede wszystkim warto skupić się na diecie, bowiem zbilansowane jedzenie pozwala na skuteczną walkę z trądzikiem. W przypadku występowania niedoborów witamin dobrze jest zaopatrzyć się w suplementy, takie jak spirulina hawajska. Bogactwo witamin A i E korzystnie wpłynie na stan skóry i okaże się niewątpliwą pomocą dla podrażnionej skóry. Jeśli chodzi o pielęgnację, należy skupić się na dokładnym oczyszczaniu skóry, nawilżaniu oraz ochronie przed promieniowaniem słoneczny. Tylko wówczas uda się rozprawić z nawracającym i nieestetycznym trądzikiem.

Proponowane wpisy

więcej wpisów >
Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

Nie mam konta

Rejestracja nowego konta

Masz już konto?
Zaloguj się lub Zresetuj hasło