Jak dbać o suche łokcie?

Łokcie i kolana to miejsca, które najszybciej ulegają uszkodzeniom, ich skóra potrafi się łuszczyć, co sprawia, że nieestetycznie wyglądają. Przesuszone łokcie swędzą i wymagają szczególnej opieki. Jak zadbać o te części ciała?

Suche łokcie - przyczyny

Suche powietrze, wysokie bądź skrajnie niskie temperatury to częste przyczyny powstawania efektu suchych łokci. Są one najbardziej oddalonymi punktami ciała i przez ich położenie narażonymi na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Do ogólnego, złego stanu łokci może przyczynić się także zła dieta, uboga w kwasy tłuszczowe, witaminy i minerały oraz towarzyszące choroby, takie jak łuszczyca. 

Jak dbać o suche łokcie?

Podstawą w dbaniu o łokcie jest określenie przyczyn, które objawiają się w postaci suchych miejsc na ciele lub krostek na łokciach. W przypadku przesuszenia spowodowanego niskimi temperaturami warto dodatkowo zabezpieczyć miejsca szczególnie narażone na ich działanie. Zatem w czasie zimy należy zastosować dodatkowe ocieplenie na nogi i ręce, na przykład bieliznę termiczną lub ogrzewające rękawki. Niedobory w diecie należy uzupełniać poprzez określenie właściwej podaży nienasyconych kwasów tłuszczowych, które warunkują elastyczność  i właściwy poziom nawilżenia skóry. Dobrym wyborem będzie włączenie do codziennej diety pokarmów bogatych w witaminę A i E, które hamują procesy starzenia skóry i pozwolą na zatrzymanie wody w głębszych warstwach skóry, dzięki czemu uniknie się bolesnego pękania jej na łokciach. Nieprawidłowe dbanie o nawilżenie skóry może być skorygowane poprzez zastosowanie naturalnych balsamów do ciała. Różany balsam do ciała doskonale nawilża i pozwala na utrzymanie właściwego poziomu odżywienia, przez co przyczynia się do zniwelowania uczucia swędzenia i ściągnięcia skóry na łokciach. Bardziej skoncentrowanym produktem jest balsam nawilżający argaliss, który świetnie oddziałuje na suchą i łuszczącą się skórę. Łagodzi swędzenie oraz redukuje stany zapalne tak, aby pozwolić skórze odzyskać równowagę, ponadto spowalnia proces namnażania komórek, który staje się szczególnie kłopotliwy w przypadku łuszczącej się tkanki.

Suche łokcie - higiena

Opieka nad skórą suchą i ze skłonnościami do pękania powinna opierać się na dostarczeniu właściwego poziomu nawilżenia i zabezpieczeniu jej przed utratą wilgoci. Pierwszym krokiem w pielęgnacji skóry suchej jest znalezienie odpowiedniego żelu pod prysznic. Istotne jest, aby produkt ten pozwalał zachować naturalną barierę lipidową skóry, która odpowiada za regulację nawilżenia i odżywienia skóry. W przypadku jej utraty następuje powolne wysuszenie oraz głębokie odwodnienie tkanek łącznych. Warto do pielęgnacji włączyć naturalny żel pod prysznic, jego składniki pochodzenia roślinnego znacząco polepszają poziom odżywienia, przez co przyczyniają się do utrzymania dobrego stanu skóry łokci i kolan.

Czytaj również: Aloes - najważniejsze właściwości

Peeling do ciała na suche łokcie

Następnym krokiem jest właściwe przygotowanie skóry do przyjęcia nawilżającej emulsji do ciała. Podstawą będzie usunięcie martwych komórek naskórka po to, żeby zastosowany balsam mógł jak najlepiej przenikać w głąb skóry. Do tego celu świetnie nada się drobnoziarnisty peeling lub peeling enzymatyczny. Zapewnią one łagodne usuwanie zrogowaciałej warstwy skóry bez podrażniania i dalszego jej uszkodzenia. Ponadto delikatnie masując miejsca zmienione, pobudzone zostaje krążenie krwi, co widocznie ułatwi transport składników odżywczych.

Odżywczy balsam do ciała na krostki na łokciach

Ostatnim krokiem jest zadbanie o właściwy poziom nawilżenia suchych łokci. Nieocenioną pomocą będą nawilżające balsamy i emulsje do ciała, również te, dedykowane suchej skórze na łokciach i kolanach. Warto pamiętać, że w swoim składzie powinny posiadać witaminy A oraz E odpowiedzialne za procesy regeneracyjne i zatrzymanie wilgoci w głębokich warstwach skóry. Warto zwrócić uwagę czy zastosowany balsam posiada naturalne nienasycone kwasy tłuszczowe. Jeśli tak, pozwolą one na zabezpieczenie naturalnej warstwy lipidowej skóry oraz dostarczą niezbędnych składników wpływających na elastyczność i młodość skóry.

Proponowane wpisy

więcej wpisów >
Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

Nie mam konta

Rejestracja nowego konta

Masz już konto?
Zaloguj się lub Zresetuj hasło