Suche łokcie - Sposoby na szorstką i suchą skórę na łokciach

Łokcie i kolana to miejsca, które najszybciej ulegają uszkodzeniom, a ich skóra potrafi się łuszczyć, co sprawia nieestetyczny wygląd, nadwrażliwość, a nawet ból. Przesuszone łokcie swędzą i wymagają szczególnej opieki, więc w tym artykule przedstawiamy domowe sposoby na suche łokcie, które pomogą Ci pożegnać problem.

Przyczyny suchych łokci

Suche powietrze, wysokie bądź skrajnie niskie temperatury to częste przyczyny powstawania efektu suchych łokci. Są one najbardziej oddalonymi punktami ciała i przez ich położenie szczególnie narażonymi na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych.

Do ogólnego, złego stanu suchych łokci może przyczynić się także:

  1. Zła dieta tj. uboga w kwasy tłuszczowe (Omega-3), witaminy i minerały.
  2. Towarzyszące choroby, takie jak zaburzenia pracy gruczołów łojowych, niedostateczna warstwa hydrolipidowa skóry, atopowe zapalenie skóry, zaburzenia pracy tarczycy, egzema, czy łuszczyca.

Suche łokcie i kolana - objawy

Suche łokcie oraz kolana to niewygodne i często wstydliwe schorzenie skóry, które może wystąpić, gdy skóra traci naturalną warstwę hydrolipidową, czyli najprościej mówiąc, jest nieodżywiona.

Objawy suchości łokci i kolan obejmują:

-Przesuszenie skóry

-Swędzenie (świąd)

-Łuszczenie się skóry

-Rogowacenie naskórka

-Zaczerwienienie

-Podrażnienie

-Ból wywołany otarciami

Stan ten jest zwykle spowodowany przez czynniki środowiskowe, takie jak zimno lub niska wilgotność, a także nadmierne mycie płynami drażniącymi lub energiczne szorowanie dotkniętego obszaru. Ważne jest, aby skóra w tych miejscach była nawilżona i natłuszczana, co pomoże zapobiec wystąpieniu przesuszania naskórka.

Dodatkowo ważne jest, aby zmniejszyć ekspozycję na ostre mydła i detergenty, unikać używania gorącej wody podczas prysznica lub kąpieli, a także chronić skórę przed środowiskowymi czynnikami drażniącymi. Łagodne przypadki suchych łokci i kolan mogą być zazwyczaj leczone za pomocą dostępnych bez recepty kremów ochronnych lub balsamów; jednak cięższe przypadki mogą wymagać zastosowania leków na receptę.

Suche łokcie - dlaczego skóra traci wilgoć?

Suche łokcie to częsta przypadłość skórna spowodowana utratą wilgoci ze skóry. Może to być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak warunki pogodowe, częste pranie i stosowanie ostrych mydeł oraz detergentów. Inne przyczyny mogą obejmować niedobory żywieniowe, genetykę lub typowe schorzenia skóry.

Suche łokcie często wyglądają na ciemne i łuszczące się, co sprawia, że są nieestetyczne. Aby zapobiec lub zmniejszyć suchość łokci, ważne jest, aby pielęgnować skórę za pomocą środków nawilżających, które zawierają składniki takie jak aloes, masło shea lub masło kakaowe.

Sucha skóra na łokciach i kolanach - jak o nią dbać?

Aby zadbać o suchą skórę na łokciach i kolanach, ważne jest, aby:

  1. Utrzymać nawilżenie i nawodnienie skóry - najlepszym sposobem na to jest stosowanie kremów nawilżających, które są przeznaczone specjalnie dla skóry suchej np. zawierających takie składniki jak masło shea, olej jojoba lub żel aloesowy.
  2. Unikać ostrych mydeł i detergentów - które mogą pozbawić skórę jej naturalnych olejków. Dodatkowo, noszenie luźnych ubrań może pomóc zmniejszyć tarcie, które może dodatkowo pogorszyć już zniszczoną skórę. Korzystne jest również delikatne złuszczanie naskórka raz lub dwa razy w tygodniu, aby usunąć martwe i łuszczące się komórki.
  3. Odpowiednio się nawadniać - picie dużej ilości wody i spożywanie pokarmów bogatych w zdrowe tłuszcze, takich jak awokado i orzechy, może pomóc odżywić skórę od wewnątrz.

Pielęgnacja - domowe sposoby na suchą skórę na łokciach

Opieka nad skórą suchą na łokciach i ze skłonnościami do pękania powinna opierać się na dostarczeniu właściwego poziomu nawilżenia i zabezpieczeniu jej przed utratą wilgoci.

Pierwszym krokiem w pielęgnacji skóry suchej jest znalezienie odpowiedniego żelu pod prysznic. Istotne jest, aby produkt ten pozwalał zachować naturalną barierę lipidową skóry, która odpowiada za regulację nawilżenia i odżywienia skóry. W przypadku jej utraty następuje powolne wysuszenie oraz głębokie odwodnienie tkanek łącznych. Warto do pielęgnacji włączyć naturalny żel pod prysznic, jego składniki pochodzenia roślinnego znacząco polepszają poziom odżywienia, przez co przyczyniają się do utrzymania dobrego stanu skóry łokci i kolan.

Czytaj również: Łuszcząca się skóra na twarzy - objawy i zapobieganie

Jak dbać o przesuszoną skórę i zmiany skórne na łokciach?

Kolejnym krokiem, jaki możesz podjąć, jest właściwe przygotowanie skóry do przyjęcia nawilżającej emulsji do ciała. Podstawą będzie usunięcie martwych komórek naskórka po to, żeby zastosowany balsam mógł jak najlepiej przenikać w głąb skóry. Do tego celu świetnie nada się drobnoziarnisty peeling lub peeling enzymatyczny. Zapewnią one łagodne usuwanie zrogowaciałej warstwy skóry bez podrażniania i dalszego jej uszkodzenia. Ponadto delikatnie masując miejsca zmienione, pobudzone zostaje krążenie krwi, co widocznie ułatwi transport składników odżywczych.

Zabiegi pielęgnacyjne na nadmiernie suchą skórę na łokciach

Zabiegi pielęgnacyjne dla suchej skóry na łokciach obejmują:

- Nawilżanie

- Złuszczanie

- Ochronę skóry

Środki nawilżające służą do zatrzymywania wilgoci i zapobiegania dalszej utracie wody przez skórę. Złuszczanie pomaga usunąć martwe komórki skóry i wspomaga regenerację komórek. Należy również stosować filtry przeciwsłoneczne, aby chronić skórę przed uszkodzeniami spowodowanymi przez słońce. Dodatkowo stosowanie produktów na bazie olejków oraz nawilżacza powietrza może pomóc w uzupełnieniu wilgoci i ochronie bariery skórnej.

Jak wybrać krem do pielęgnacji suchej skóry na kolanach i łokciach?

Wybierając krem do pielęgnacji skóry na kolanach i łokciach, należy wziąć pod uwagę swój typ skóry, a także specyficzne potrzeby tych obszarów. Kolana i łokcie mają tendencję do wysuszania się w porównaniu z innymi częściami ciała ze względu na ciągłe tarcie o ubrania i powierzchnie, dlatego warto wybrać krem przeznaczony specjalnie do skóry suchej.

Ponadto szukaj składników takich jak masło shea, olej z awokado i olej jojoba, które pomogą odżywić i nawilżyć te obszary. Upewnij się również, że wybrałaś produkt z filtrem SPF, który zapewnia dodatkową ochronę przed słońcem. Na koniec, jeśli masz jakieś alergie, weź pod uwagę wszelkie potencjalne czynniki drażniące, które mogą występować w składzie kosmetyku.

Szukasz kosmetyków do pielęgnacji skóry na łokciach i kolanach? Sprawdź, jakie produkty znajdziesz w naszej ofercie:

- Krem na suchą i zrogowaciałą skórę

- Olejek arganowy

- Serum do bardzo suchej skóry twarzy i dłoni

- Krem na AZS i łuszczycę

- Maść konopna do suchej skóry

- Maska siarczkowa do pielęgnacji ciała

- Miodowy balsam do ciała

Jak dbać o suche łokcie - podsumowanie

Teraz już wiesz, jakie są objawy, przyczyny i sposoby na to, by zapobiegać występowaniu suchej skóry na łokciach i kolanach. Zachęcamy do wdrożenia wszystkich sposobów na pielęgnację skóry, a szczególnie w okresach zimowych, kiedy to objawy mogą się nasilać.

Proponowane wpisy

więcej wpisów >
Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

Nie mam konta

Rejestracja nowego konta

Masz już konto?
Zaloguj się lub Zresetuj hasło