Jak dobrać kominek zapachowy?
Zakup kominka zapachowego to świetne rozwiązanie, szczególnie dla osób borykających się ze zwiększonym poziomem stresu. Nowoczesne kominki do olejków zapachowych to także forma wsparcia w przypadku infekcji układu oddechowego oraz doskonały sposób na wprowadzenie pięknego zapachu do każdego wnętrza. Czym kierować się podczas jego zakupu?
Kominek zapachowy - na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Istnieją dwa podstawowe rodzaje kominków zapachowych, pierwszym z nich jest kominek do olejków przeznaczony do podgrzewania wyłącznie olejków zapachowych, natomiast drugim jest kominek do wosków. W zależności od przeznaczenia będą się one różnić kształtem, wysokością misy, w której ogrzewane będą wosk lub olejek zapachowy. W przypadku kominków na wosk ważne jest, aby nie przypalały, zatem pojemnik powinien znajdować się w odpowiedniej odległości od źródła ciepła. Zaleca się, aby było to przynajmniej 10 cm.
Czytaj również: Olejek z bazylii na problemy skórne
Rodzaje kominków do olejków zapachowych
Niezależnie od tego, czy preferowane są olejki eteryczne, czy też wygodniejsze wydaje się stosowanie wosków, każdy z kominków wymaga dostarczenia źródła ciepła. Najpopularniejszym sposobem na rozgrzanie i pozwolenie na uwolnienie substancji zapachowych jest użycie popularnej świeczki typu tealight. Popularne kominki na olejki zapachowe wykorzystują dwie metody rozprowadzania naturalnych olejków eterycznych. Kominki do olejków eterycznych bazują na rozpuszczaniu ich w wodzie, następnie w procesie parowania, rozprowadzeniem zapachu pod wpływem ciepła. Kominki na woski pozwalają na wydobycie zapachu zawartego w olejku zapachowym, nie powodując równocześnie odparowania parafiny. Należy pamiętać, aby regularnie sprawdzać stan kominka, jest to szczególnie ważne w przypadku tych na olejki. Brak wody może spowodować rozgrzanie i pękanie materiału, z którego zostały wykonane kominki.
Jakie olejki eteryczne stosować do kominków zapachowych?
Dobór olejków eterycznych do kominków zapachowych jest sprawą prostą i przyjemną, szczególnie w momencie, gdy znane są ich sposoby oddziaływania na ciało i samopoczucie. Przede wszystkim warto zastanowić się, w jaki sposób powinny wspierać codzienne funkcjonowanie, a następnie przystąpić do wyboru odpowiedniego produktu. Ze względu na właściwości najczęściej stosowane są:
- olejek eteryczny z frezji- charakteryzuje się świeżym i dość intensywnym zapachem, dzięki czemu pozwala na usunięcie nieprzyjemnych zapachów z pomieszczenia. Działa długo i wprowadza atmosferę świeżości, przywodząc na myśl kwitnące wiosenne kwiaty
- olejek jaśminowy - podobnie jak olejek z frezji skutecznie niweluje przykre zapachy, ponadto korzystnie działa na układ nerwowy redukując stany napięcia i nerwowość
- olejek różany - to doskonała propozycja dla osób zestresowanych. Olejek ten działa uspokajająco, antyseptycznie i przeciwzapalnie, ponadto znany jest jako doskonały afrodyzjak
- olejek eteryczny z bzu -to wsparcie dla osób pracujących w ciągłym stresie oraz tych narażonych na częste infekcje. Pozwala odbudować układ odpornościowy, niweluje napięcie oraz korzystnie wpływa na stan skóry
- olejek zapachowy zielona herbata - bardzo popularny, szczególnie wśród osób borykających się ze stanami zapalnymi oraz problemami skórnymi. Reguluje pracę gruczołów łojowych, odświeża i działa antyseptycznie, także w przypadku stosowania jako olejek do kominka.
Choć podstawową funkcją kominków zapachowych jest wprowadzenie ładnego zapachu we wnętrzu, nie bez znaczenia jest także działanie olejków na nastrój i stan zdrowia. Warto pamiętać o tych aspektach w trakcie zakupu olejku eterycznego.
Czy warto stosować naturalne olejki eteryczne w domu?
Naturalne olejki eteryczne to doskonały sposób na wprowadzenie atmosfery relaksu i wsparcie w chwilach wzmożonego stresu. Badania wykazały, że w miejscach pracy, w których stosuje się olejki, pracownicy są bardziej zrelaksowani i skupieni, a także rzadziej skarżą się na bóle głowy czy zmęczenie. Ponadto przyjemny zapach kwiatów, cytrusów lub piżma zdecydowanie korzystnie wpływa na pozytywne nastawienie i sposób radzenia sobie ze stresem, ponadto dodaje energii i sprawia, że szybciej udaje się odzyskać siły i wewnętrzną równowagę.
Olejek eteryczny z bazylii na problemy skórne
Olej Neem - właściwości i zastosowanie
Olej z nasion opuncji - skąd pochodzi i jakie ma zastosowanie