Jak opóźnić procesy starzenia?

Niemalże każdy chciałby na długo zachować młody i zdrowy wygląd. W tym celu wykorzystywane są zaawansowane kosmetyki, zabiegi pielęgnacyjne, jednak czy słusznie? Choć tempo i sposób starzenia są uwarunkowane genetycznie, niewątpliwie ważne jest dbanie o ogólny stan organizmu. 

Zdrowy styl życia a proces starzenia skóry

Dbałość o młody wygląd powinna rozpocząć się już w momencie zakończenia okresu dojrzewania, kiedy zmiany spowodowane upływem czasu nie są jeszcze widoczne. Podstawowym czynnikiem mającym znaczenie w przypadku zachowania atrakcyjnego wyglądu jest prowadzenie zdrowego stylu życia. Choć jest to temat bardzo rozbudowany i niełatwo ująć go w kilku zdaniach, najważniejsze elementy dbałości o zdrowie to:

  • Utrzymywanie właściwego poziomu nawilżenia - jest to szalenie istotne ze względu na fakt, w jaki zachowują się przesuszone tkanki, w tym skóra. Niewłaściwa ilość wody dostarczana organizmowi będzie miała negatywny wpływ nie tylko na elastyczność komórek skóry, ale także na wszystkie procesy zachodzące w organizmie. Woda nie tylko stanowi budulec komórek, ale także uczestniczy w przenoszeniu wielu ważnych substancji takich jak białka, hormony oraz witaminy. Pozwala na równomierne rozpuszczenie soli mineralnych i ich transport wraz z krwiobiegiem. Dbałość o właściwy poziom nawilżenia powinna obejmować zarówno dostarczanie organizmowi wody, jak i zabezpieczanie skóry przed nadmiernym wysuszeniem. W tym przypadku z pomocą przychodzą różnorodne kosmetyki pielęgnacyjne, takie jak na przykład oleje do twarzy.
  • Zapewnienie optymalnej dawki snu - to podczas snu zachodzą najważniejsze procesy regeneracyjne w organizmie, dlatego tak ważne jest zadbanie o to, aby był odpowiednio długi. Dla aktywnego, pracującego dorosłego człowieka określa się, że powinien spać minimum 8 godzin. Oprócz długości istotna jest też jakość snu, jej podniesieniu sprzyja szeroko pojęta higiena snu, dbałość o odpowiednią temperaturę, wilgotność i otaczające materiały.
  • Zdrowa żywność i suplementacja - aby dokładnie zrozumieć potrzeby organizmu, warto przyjrzeć się piramidzie żywieniowej. To ona podpowiada, które składniki są wymagane, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie organizmu, uniknąć niedoborów i zapewnić witalność na dłużej. Ważne jest, aby sposób żywienia odpowiadał trybowi życia, zapotrzebowaniu kalorycznemu oraz był dopasowany do aktualnego stanu zdrowia. Jeśli zaistnieją przesłanki do suplementacji diety, takie jak niedobory witamin, warto skorzystać ze sprawdzonych dodatków, takich jak, witaminy, nienasycone kwasy tłuszczowe czy choćby spirulina hawajska
  • Zrównoważony wysiłek fizyczny- podstawą dobrego samopoczucia jest odpowiednia doza wysiłku fizycznego. Warto pamiętać, że musi odpowiadać aktualnemu poziomowi wydolności, ale również musi zostać dostosowany do aktualnej kondycji zdrowotnej, jak i do samopoczucia. Regularna aktywność fizyczna zwiększa ukrwienie, polepsza wydolność układu sercowo-naczyniowego oraz znacząco zwiększa możliwości regeneracyjne organizmu.

Czytaj także: Kosmetyki indyjskie czy warto je stosować

Brak używek a pojawienie się zmarszczek

Mając na uwadze wpływ używek na stan organizmu, niejednokrotnie manifestującego się w wyglądzie, warto mieć na uwadze także ten aspekt zdrowia. O ile okazjonalnie spożywana kawa i herbata być może nie wyrządzi dużych szkód, to jednak nadmierne spożycie kofeiny, alkoholu, czy palenie papierosów z pewnością odciśnie piętno na organizmie. Kofeina i teina powodują odwodnienie organizmu i gorsze wchłanianie witamin, natomiast papierosy nie tylko obniżają wydolność, ale także upośledzają pracę płuc i serca. 

Odpowiednia pielęgnacja cery - czy ma wpływ na starzenie skóry?

Dbałość o cerę jest niejako przysłowiową “kropką nad i”, jednak warto pamiętać, że odpowiednio wcześnie rozpoczęta ma ogromny wpływ na wygląd skóry. Z pomocą przychodzą różnorodne kremy, dostosowane do typu cery zarówno pod kątem jej typu i potrzeb, ale również składników w nim zawartych. Dobrze jest korzystać z domowych lub gotowych maseczek, w których skład wchodzi glinka porcelanowa. Doskonale nawilża i pozwala na utrzymanie optymalnego poziomu wody w naskórku i głębokich warstwach skóry. Dopełnieniem zabiegów pielęgnacyjnych może być masaż wykonany własnoręcznie. Pomoże w tym serum olejowe kocanka, wykazujący działanie antyoksydacyjne, zapobiegający powstawaniu zmarszczek i wyrównujący koloryt skóry.

Proponowane wpisy

więcej wpisów >
Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

Nie mam konta

Rejestracja nowego konta

Masz już konto?
Zaloguj się lub Zresetuj hasło