Jak pozbyć się zaskórników?

Zaskórniki, czyli zaczopowane ujścia gruczołów łojowych wyglądają bardzo nieestetycznie, ale można się ich pozbyć lub chociaż w pewnym zakresie ograniczyć ich występowanie. Sprawdź, jak dobrze oczyścić twarz z zaskórników.
Czym są zaskórniki i jak powstają?
Zanim dowiedz się, jak oczyścić twarz z wągrów (zaskórników), warto dowiedzieć, z jakim problemem mamy tutaj do czynienia. Zaskórniki nazywane inaczej wągrami są nie zapalnymi wykwitami, które najczęściej pojawiają się w okresie dojrzewania i są charakterystyczne dla przebiegu trądziku, ale mogą też pojawiać się na twarzy w starszym wieku. Zaskórniki powstają na skutek nadprodukcji tłuszczu przez gruczoły łojowe i w procesie niewłaściwego złuszczania naskórka. Zaskórniki powstające z sebum zatykającego ujścia mieszków włosowych dzieli się na otwarte i zamknięte.
- Zaskórniki otwarte mają ciemny, wręcz czarny kolor, który wynika z utleniania się sebum. Tego typu zaskórniki najczęściej występują na nosie, brodzie i policzkach.
- Zaskórniki zamknięte to jasne grudki bez widocznych ujść gruczołów łojowych. Obszar ich występowania jest podobny jak w przypadku zaskórników otwartych.
Niewłaściwa pielęgnacja a powstawanie zaskórników
Mechanizm powstawania zaskórników jest bardzo skomplikowany. Na pewno przyczyniają się do tego substancje komedogenne, w tym olej kokosowy, masło kokosowe, parafina czy glikol propylenowy. W przypadku skóry tłustej i trądzikowej problem mogą powodować oleiste kremy, ciężkie i tłuste podkłady oraz pudry, czyli wszystkie nakładane produkty, które mogą się przyczynić do zatkania ujść gruczołów łojowych. W przypadku zaskórników niezbędna jest zmiana zarówno pielęgnacji, jak i makijażu.
Jak pozbyć się wągrów?
Oczyszczanie zaskórników polega przede wszystkim na odblokowaniu ujść mieszków włosowych. Mechaniczne sposoby w postaci peelingu czy mikrodermabrazji mogą przynieść poprawę tylko na krótko. W celu stałego ograniczenia występowania zaskórników trzeba wdrożyć przede wszystkim inną pielęgnację opierającą się na złuszczaniu skóry. Do tego można też dołożyć zabiegi kosmetyczne lub dermatologiczne i chociaż zwykle zaskórniki nie wymagają kontaktu z lekarzem, to w przypadku mocno nasilonego problemu jest to wskazane. Jeśli zastanawiasz się, jak oczyścić skórę z zaskórników w domu, to musisz działać kompleksowo – łącząc zarówno odpowiednią pielęgnację codzienną, jak i awaryjną.
Jak oczyścić cerę z zaskórników w domu?
Pierwszym krokiem w poprawie skóry powinna być zmiana pielęgnacji na lżejszą i pozbawioną składników komedogennych. Warto czytać składy kosmetyków i sprawdzić, które z nich mają substancje o działaniu zapychającym, a następnie wyłączyć je ze swojej pielęgnacji czy makijażu. W przypadku skóry tłustej z tendencją do zaskórników, ale pozbawionej zmian zapalnych można 1 lub 2 razy w tygodniu korzystać z peelingu mechanicznego czy scrubu do twarzy z drobinkami ścierającymi, ale kiedy skóra jest trądzikowa, lepiej zastąpić taki produkt peelingiem chemicznym opartym na kwasach AHA i BHA oraz kwasie mlekowym czy salicylowym. Oczyszczanie skóry twarzy z zaskórników przy użyciu kwasów jest najbezpieczniejszą metodą, a dodatkowo możemy tym regulować aktywność gruczołów łojowych, wygładzić cerę, zminimalizować widoczność przebarwień i nieco się odmłodzić.
Doskonale w pielęgnacji sprawdzają się też toniki o kwaśnym pH z dodatkiem kwasu mlekowego czy migdałowego. Takie produkty ułatwiają systematyczne rozpuszczanie martwych komórek naskórka i odblokowują pory. Zaskórników lepiej nie wyciskać w domowych warunkach, bo możemy nie dotrzymać odpowiedniej higieny i nadkazić skórę, co spowoduje pojawienie się wyprysków.
Jak oczyścić skórę twarzy z zaskórników u kosmetyczki?
Na profesjonalne oczyszczanie skóry z zaskórników możemy się udać do kosmetyczki, która zastosuje specjalne łyżeczki unny lub zabieg mikrodermabrazji czy chemiczny peeling, który pomoże złuszczyć martwy naskórek i odblokować pory, a tym samym pozbyć się zaskórników. Trzeba jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach skóra będzie miała tendencję do zaskórników i nawet jeżeli czasowo pozbędziemy się nieestetycznych czarnych kropek, to pory i tak będą rozszerzone i mocniej widoczne, a w sprzyjających warunkach mogą ulec zapychaniu i problem powróci.
W przypadku tłustej i grubej skóry z tendencją do zanieczyszczania warto umówić się na serię zabiegów kwasowych, ale należy je wykonywać tylko w okresie jesieni i zimy, kiedy intensywność promieniowania słonecznego jest mniejsza i nie stwarza ryzyka ewentualnego oparzenia skóry i wystąpienia przebarwień posłonecznych.
Kosmetyki na zaskórniki - co wybrać?
Chcesz wiedzieć, jak skutecznie oczyścić twarz z zaskórników i utrzymać swoją cerę w ryzach? Najlepiej zacząć od podstaw, czyli od właściwej pielęgnacji. Poniżej prezentujemy przykłady produktów kosmetycznych polecanych do oczyszczania twarzy w domu:
- pianka oczyszczająca do mycia twarzy Ecolab
- pianka myjąca nagietkowa Sylveco
Domowe zabiegi na wągry – jak oczyścić twarz z zaskórników w domu?
Bardzo dobre efekty w walce z zaskórnikami przynoszą domowe zabiegi. Pierwszym z nich jest „domowa mikrodermabrazja” na bazie sody oczyszczonej. Soda oczyszczona ma właściwości lekko żrące i wybielające. Jak oczyścić skórę z zaskórników przy pomocy tego dostępnego w każdej kuchni środka? Soda wymieszana z wodą i użyta jak peeling pozwoli szybko zetrzeć martwe komórki naskórka i odblokować pory, ale trzeba być z tą metodą ostrożnym, gdyż soda ma mocno zasadowe pH, natomiast pH skóry jest lekko kwaśne. Po zabiegu z sodą należy użyć żelu myjącego lub płynu micelarnego o pH zbliżonym do odczynu skóry (5,5).
Drugim pomysłem na to, jak oczyścić twarz z wągrów w domu jest parówka ziołowa. Gorąca para wodna rozszerza pory, zmiękcza skórę i ułatwia usunięcie zaskórników. Wykonanie parówki na wągry jest bardzo proste. Wystarczy wrzucić do miski z gorącą wodą trochę ziela szałwii lub tymianku oraz dodać kilka kropel olejku z drzewa herbacianego, schylić się nad miską i nakryć głowę ręcznikiem tak, by twarz była skąpana w parowej kąpieli, a później zastosować peeling do twarzy lub oczyszczać cerę żelem myjącym i szczoteczką do twarzy.
Czego unikać, żeby zmniejszyć problem z zaskórnikami?
Wiesz już, jak oczyścić skórę z wągrów poprzez zabiegi i pielęgnację, ale najlepiej byłoby nie dopuszczać w ogóle do pojawienia się zaskórników. Jak to zrobić? Jak oczyścić twarz z zaskórników zmianą nawyków i samą prewencją?
- Postaraj się zdrowiej odżywiać – wybieraj więcej owoców, warzyw i ryb, a ogranicz słodycze, gazowane napoje i fast-foody.
- Stosuj zapobiegawczo kosmetyki z niewielkimi stężeniami kwasów w celu systematycznego złuszczania skóry.
- Pamiętaj o dokładnym demakijażu przed snem – usuwaj pozostałości kosmetyków tak długo, aż ostatni płatek będzie całkowicie czysty.
- Wyeliminuj z pielęgnacji produkty ciężkie, tłuste i bogate w substancje o działaniu komedogennym.
- Nie wyciskaj zaskórników i nie uszkadzaj mechanicznie skóry – doprowadzisz tym tylko do jej wzmożonej reakcji i intensywniejszego wydzielania sebum.
- Ostrożnie wybieraj produkty do opalania, wiele z nich negatywnie wpływa na zanieczyszczoną cerę.