Jak radzić sobie z potliwością stóp?

Nadmierna potliwość to dość powszechny problem, dotykający sporą część społeczeństwa. Różnorodne przyczyny jego występowania sprawiają, że choć pocenie jest czynnością naturalną, tak jego nadmierne występowanie może być dość kłopotliwe. Jak walczyć z przykrymi skutkami zwiększonej potliwości stóp?

Przyczyny nadmiernego pocenia stóp

Pocenie to podstawowy sposób termoregulacji ciała, pozwala na odprowadzenie ciepła, chroni przed przegrzaniem i jest bardzo ważnym procesem zachodzącym w organizmie. W większości pot składa się z wody, jednak towarzyszą jej składniki mineralne, sole, tłuszcze, kwas mlekowy i mocznik. Uwalnianie nieprzyjemnego zapachu następuje w wyniku rozkładu potu przez bakterie, a nie, jak uważano, przez pot sam w sobie. Przyczyny nadmiernego wydzielania potu są różne, jednak wśród głównych wymienia się predyspozycje dziedziczone genetycznie, zaburzenia przemiany materii i występujący przewlekle silny stres. Zaniedbana nadpotliwość prowadzi do szeregu przykrych dolegliwości takich jak nadmierne rogowacenie naskórka, grzybica stóp, czy choćby bolesne i popękane pięty.

Czytaj także: Pielęgnacja stóp na co dzień

Kosmetyki do codziennej pielęgnacji stóp

Podstawowym sposobem na pielęgnację skóry jest właściwie dobrany krem do stóp. W przypadku skóry przesuszonej zalecany jest krem do stóp z mocznikiem, który zapewnia utrzymanie optymalnego poziomu nawilżenia. Ponadto redukuje szorstkość, czym przyczynia się do zapobiegania pękania wrażliwej skóry pięt. Dla codziennej pielęgnacji odpowiedni będzie dobry krem do stóp agafii, który złagodzi uczucie zmęczenia doskwierające szczególnie w przypadku pracy stojącej. Ponadto odświeży, sprawi, że skóra stanie się miękka i elastyczna oraz zapewnia odpowiedni poziom nawilżenia. 

Skuteczne sposoby na potliwość stóp

Przede wszystkim warto dokładnie sprawdzić, czy nadmierna potliwość nie jest wywołana niewłaściwą dietą. Zbyt duża ilość kawy, herbaty, czy spożywanie alkoholu znacząco pogłębia problem i powoduje zaostrzenie objawów. Dobrze jest wówczas pilnować optymalnej ilości spożywanej wody oraz oprzeć dietę na składnikach roślinnych. W ramach domowych zabiegów dobrze jest regularnie moczyć stopy w wodzie z dodatkiem soli. Zadziała ona antyseptycznie na podrażnioną skórę stóp, równocześnie przyjemnie kojąc napięcie mięśniowe. Pozytywny wpływ na stan stóp posiada wyciąg z szałwii, kory dębowej, które odświeżają, ściągają i pozostawiają skórę odświeżoną i zabezpieczoną przed drobnoustrojami. W ramach dbałości o komfort stóp warto zakupić bawełniane, przewiewne skarpetki lub te wykonane z dodatkiem jonów srebra. Na pewno pomocne okażą się dobrej jakości buty z oddychających materiałów, które wspomogą odprowadzanie ciepła i ułatwią dostęp powietrza. W przypadku, gdy ziołowe metody okażą się nieskuteczne, warto skonsultować problem z lekarzem dermatologii, bowiem być może potrzebne będzie wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Grzybica stóp - objawy

Grzybica stóp to choroba bardzo często spotykana i choć zazwyczaj nie zagraża człowiekowi, potrafi być niezwykle uciążliwa. Najczęściej atakuje skórę stóp i paznokci, które wchodzą w kontakt z powierzchniami, na których znajdują się grzyby wywołujące chorobę. Objawy grzybicy są widoczne gołym okiem, na skórze pojawiają się zmiany, najczęściej w przestrzeniach między palcami. To tam grzybica dzięki zwiększonej wilgotności i ciepłu rozwija się najlepiej. Zaatakowany naskórek może się łuszczyć, mieć białawy nalot, pęcherze i nieprzyjemnie pachnieć. 

Jak wyleczyć grzybicę stóp?

Im szybciej wdrożona zostanie kuracja antygrzybiczna, tym większe szanse na uniknięcie jej przewlekłego przebiegu. W początkowym stadium można się jej pozbyć za pomocą miejscowo działających leków, dostępnych bez recepty w aptekach. Jeśli jednak zmiany nie ustąpią, konieczna będzie konsultacja i wdrożenie leczenia zaleconego przez lekarza dermatologii. W większości wypadków skuteczne okażą się środki do stosowania miejscowego, jednak czasami potrzebne będzie użycie leków przyjmowanych doustnie. Należy pamiętać, aby w trakcie kuracji dokładnie zdezynfekować ręczniki, odzież tak, aby grzybica nie mogła powrócić.

Proponowane wpisy

więcej wpisów >
Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

Nie mam konta

Rejestracja nowego konta

Masz już konto?
Zaloguj się lub Zresetuj hasło