Jak zlikwidować kurzajki?

Kurzajki to problem dotykający wielu osób, wywoływane przez wirus, mogą stanowić nie lada problem. Na szczęście, przy zachowaniu kilku podstawowych zasad, udaje się je sprawnie usunąć. Co zrobić, aby problem nawracających kurzajek zniknął bezpowrotnie?

Co to są kurzajki?

Kurzajki to wywołane przez wirusa HPV zmiany skórne występujące na ogół na palcach kończyn. Najczęściej pojawiają się u dzieci i młodzieży, ale potrafią zaatakować także dorosłych, szczególnie tych z osłabionym układem odpornościowym. Wiele osób jest nieświadomym nosicielem wirusa, dlatego też ciężko oszacować jak długi jest standardowy okres między kontaktem z zakażonym a rozwojem choroby. Wirus przenosi się poprzez bezpośredni kontakt z osobą będącą nosicielem, dlatego tak ważne jest, aby zachować podstawowe zasady higieny. Warto dbać o ogólny stan swojego zdrowia, bowiem wystarczy osłabiona struktura naskórka, aby doszło do przeniesienia wirusa do nowego nosiciela.

Jak rozpoznać kurzajkę?

Kurzajka na stopie występuje zdecydowanie najczęściej, choć to nie jedyne miejsce, w jakim może się pojawić. Równie często można spotkać je na dłoniach, kurzajka  zdecydowanie preferuje powierzchnie palców, wały paznokciowe, choć nierzadko występuje także pod paznokciami. Zmiany wyglądem przypominają zrogowaciałe zgrubienie, mogą przybierać kolor szary lub nie różnić się barwą od otaczającego ją naskórka. Ich wielkość waha się między 5 mm, a 2 cm, kurzajki występują zarówno pojedynczo, jak i w skupiskach. Charakterystyczne dla kurzajek ciemne punkciki na szczycie zmiany są spowodowane występowaniem zakończeń naczyń krwionośnych. Dzięki temu bez trudu można odróżnić kurzajki od odcisków, same zmiany są na ogół bezbolesne i nie towarzyszy im występujący stan zapalny.

Czytaj również: Jak radzić sobie z potliwością stóp?

Typy kurzajek

Ze względu na szczep wirusa, który wywołuje zmiany oraz ich formę występowania, wyróżnia się poniższe rodzaje kurzajek:

  • Brodawki zwykłe - występują zazwyczaj na dłoniach, choć mogą umiejscowić się także w okolicach wałów paznokciowych i pod samą płytką paznokcia. Wywoływane przez wirusa HPV-1, 2, 4 lub 7 mają kolor szarobrunatny, lub cielisty i mogą występować zarówno osobno jak i w skupiskach. 
  • Brodawki płaskie - najczęściej występują u osób młodych, choć nie tylko, wywołane są przez wirusa HPV- 3, 10, 27 i 28. Charakteryzują się występowaniem błyszczących, wypukłych grudek w kolorze szarobrunatnym, cielistym lub nieco ciemniejszym od naturalnego kolorytu skóry. Pojawiają się na twarzy, rękach i przedramionach, są oporne na leczenie, choć niejednokrotnie ustępują samoistnie. Towarzyszy temu równomierne zaczerwienienie wszystkich zmian, po którym następuje ich zanikanie. 
  • Brodawki stóp - wywołuje je wirus HPV-1, wykazują się charakterystycznym, kalafiorowatym wyglądem i zazwyczaj występują pojedynczo. Wśród zmian wyróżnia się brodawki głębokie, charakteryzujące się ciemnym kolorem wierzchołków zmian oraz bolesnością. Najczęściej ustępują samoistnie i rzadko powracają. Brodawki mozaikowe wywoływane przez wirusa HPV-2 są powierzchowne, choć liczniejsze niż brodawki głębokie. Nie wykazują bolesności, choć mają skłonności do nawracania. 

Jak usunąć kurzajkę?

Najczęściej polecanym, domowym sposobem na rozprawienie się z kurzajkami jest zastosowanie jaskółczego ziela. Glistnik, bo o nim mowa, blokuje procesy podziałów komórkowych w obrębie zmiany, redukując namnażanie się wirusów i prowadząc od wyleczenia. Kolejnym sposobem jest zastosowanie krioterapii, czyli wymrażania zmian. Już po kilku dniach od jej zastosowania powstaje strup, który z czasem odpada, nie pozostawiając blizn.

Jaskółcze ziele na kurzajki

Najpopularniejsze i cieszące się zaufaniem wśród osób ceniących naturalne metody jest jaskółcze ziele na kurzajki. Ta pospolita bylina to bardzo cenna roślina na kurzajki, wykorzystuje się jej naturalny sok, choć nie tylko. Równie cenny jest glistnik jaskółcze ziele olejek, który wykazuje także pozytywny wpływ na skórę z problemami z trądzikiem. Zapewnia nawilżenie przesuszonej skóry głowy ze skłonnościami do łupieżu i jest doskonałym środkiem na zmiany pigmentacyjne.

Proponowane wpisy

więcej wpisów >
Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

Nie mam konta

Rejestracja nowego konta

Masz już konto?
Zaloguj się lub Zresetuj hasło