Łuszcząca się skóra na twarzy - przyczyny i przeciwdziałanie

Łuszczenie się skóry twarzy może być bardzo problematyczne. Skóra wygląda źle, a po nałożeniu makijażu jej stan dodatkowo się pogarsza – suche skórki są podkreślone i cera wygląda niezdrowo. Co zrobić z łuszczącą się skórą twarzy, jak odnaleźć przyczynę i jakie kosmetyki stosować?

ZŁUSZCZAJĄCA SIĘ SKÓRA TWARZY – PRZYCZYNY

Twoja skóra nadmiernie się łuszczy, widać na niej suche skórki, a makijaż waży się i bardzo szybko ściera? Mimo stosowania nawilżających kosmetyków masz wrażenie, że skóra dosłownie schodzi? Zanim zaczniesz działać, musisz przede wszystkim poznać przyczyny. Łuszczenie twarzy jest zawsze wynikiem zaburzonego procesu rogowacenia naskórka, ale czynników, które takie zaburzenia powodują, może być wiele. Co zrobić, jeśli doskwiera Ci łuszczenie skóry na twarzy? Leczenie nie zawsze jest konieczne, czasami wystarczy zmienić pielęgnację, ale żeby postąpić odpowiednio, musisz poznać przyczynę łuszczenia. Do przyczyn złuszczania można zaliczyć naruszenie płaszcza hydrolipidowego skóry poprzez agresywne zabiegi kosmetyczne lub nieumiejętną pielęgnację, starzenie się organizmu, genetyczną skłonność do przesuszenia, ale też problemy zdrowotne.

SUCHA I ŁUSZCZĄCA SIĘ SKÓRA TWARZY MOŻE BYĆ OZNAKĄ CHOROBY

Sposób na łuszczącą się skórę twarzy zawsze trzeba dobrać do przyczyn takiej sytuacji. Nie ulega wątpliwości, że jednym z największych mankamentów urody jest być właśnie łuszcząca się skóra twarzy. Przyczyny takiej sytuacji często wynikają ze stanu zdrowia. Powodem może być poważna choroba, która w pierwszym stadium nie daje jasnych symptomów skłaniających do podjęcia jakichś kroków.

Jak sprawdzić, co odpowiada za łuszczenie skóry twarzy? Przyczyny najlepiej szukać w swoim stylu życia. Jeśli mamy jakieś przewlekłe choroby, należy dopytać lekarza prowadzącego, czy mogą mieć one związek z kondycją cery, a jeśli taka ewentualność zostanie wykluczona, trzeba szukać powodów dalej.

DLACZEGO ŁUSZCZY MI SIĘ SKÓRA NA TWARZY?

Zaburzenia rogowacenia naskórka

Okres dojrzewania może być jedną z przyczyn łuszczenia się skóry. Mamy wtedy do czynienia z zaburzeniami rogowacenia spowodowanymi działaniem hormonów. Jeżeli doskwiera nam sucha łuszcząca się skóra na brodzie, policzkach i czole, to może być to symptomem nieprawidłowej diety, natomiast jeśli łuszczenie skóry na twarzy u mężczyzn lub kobiet wiąże się z jednoczesnym przetłuszczaniem się skóry, to za taką sytuację mogą odpowiadać problemy endokrynologiczne, na przykład nadmiar testosteronu u mężczyzn i nadmiar androstendionu u kobiet. Problemy takie występują szczególnie w okresie dojrzewania, ale mogą dotykać też dorosłych ludzi. Bardzo sucha łuszcząca się skóra twarzy również może być objawem przetłuszczania się skóry, co jest z jednej strony paradoksalne, ale w rzeczywistości często związane z używaniem agresywnych kosmetyków dosłownie obdzierających skórę z jej płaszcza hydrolipidowego. Łuszcząca się skóra na policzkach i w innych partiach twarzy może doprowadzać do zapychania ujść gruczołów łojowych i tym samym do powstawania stanów zapalnych, czyli popularnego trądziku.

Nieprawidłowa pielęgnacja skóry

Cera bardzo sucha łuszcząca się często jest problemem osób, które stosują niewłaściwą pielęgnację niedostosowaną do swojego trybu życia. Zimą naszą skórę wysusza ogrzewanie, latem słońce i klimatyzacja w pomieszczeniach. Jeżeli do tego dołożymy jeszcze nieprawidłową pielęgnację polegającą na używaniu agresywnych kosmetyków z alkoholem i odtłuszczającymi substancjami w składzie, to może to powodować łuszczenie się cery. 

Niezdrowa dieta

Sucha łuszcząca skóra na twarzy może być też wynikową nieprawidłowej diety, na przykład zbyt małej ilości kwasów omega oraz niedoborem wody. Jeżeli niewłaściwa pielęgnacja będzie szła w parze z niezdrową dietą bogatą w tłuszcze zwierzęce i węglowodany proste, to może się to odbić na kondycji skóry. Wiele aktywnych młodych kobiet wpisuje w internetową wyszukiwarkę słowa „łuszczy mi się skóra na twarzy” i osoby te nie wiedzą, że ich zbyt intensywny tryb życia, czasowe odwodnienie lub niedobory pokarmowe mogą szybko dawać o sobie znać kondycją skóry.

Objaw cukrzycy lub łuszczycy

Sucha schodząca skóra na twarzy i w innych miejscach na ciele może być jednym z objawów cukrzycy. Cukrzyca, a dokładnie nadmiar cukru we krwi doprowadza do zwyrodnień w tętnicach, żyłach i włośniczkach, co powoduje niedożywienie skóry i w związku z tym niedożywieniem pojawia się właśnie sucha łuszcząca skóra twarzy, a efektu tego nie da się zahamować lub odwrócić stosowaniem większości tradycyjnych kosmetyków nawilżających. Jeżeli powodem łuszczenia jest cukrzyca, to można zminimalizować problem tylko poprzez ustabilizowanie poziomu cukru we krwi, a to będzie się wiązało z koniecznością odpowiedniej terapii prowadzonej pod okiem lekarza.

Efekt nadmiernego opalania

Sucha łuszcząca się skóra może być też rezultatem nadmiernego opalania, a dokładnie poparzenia skóry intensywnym promieniowaniem słonecznym przy jednoczesnym braku ochrony przeciwsłonecznej lub przy niewystarczającej ochronie. W takiej sytuacji skóra najpierw staje się intensywnie zaczerwieniona, bardzo gorąca i wręcz bolesna, a po upływie doby lub dwóch dni zaczyna się intensywnie złuszczać. Sucha skóra na twarzy łuszczy się w ciągu kilku dni, a po takim procesie gojenia kondycja cery ulega poprawie. Podobna sytuacja może dotknąć nawet osobę, która zawsze dość łatwo się opalała i nie miała nigdy tendencji do ulegania oparzeniom. Trzeba zauważyć, że reakcje skóry zmieniają się wraz z upływem lat i słońce może na nas podziałać intensywniej niż kiedyś np. pod wpływem przyjmowania niektórych lekarstw.

Efekt stosowania retinoidów

Łuszcząca skóra na twarzy może być też powodem stosowania kosmetyków z retinoidami, czyli pochodnymi witaminy A i będzie to całkowicie naturalny objaw, bo taki jest właśnie cel stosowania takich leków. Retinoidy mają za zadanie przyspieszać złuszczanie naskórka i oczyszczać twarz, a przy tym na stałe normalizować działanie gruczołów łojowych. Łuszcząca się skóra na twarzy po stosowaniu pochodnych witaminy A jest charakterystyczna w większości przypadków stosowania takich preparatów i nie trzeba się wtedy niczego obawiać, a jedynie pamiętać o nawilżaniu i stosowaniu filtrów UV w celu uniknięcia przebarwień.

Proponowane wpisy

więcej wpisów >
Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

Nie mam konta

Rejestracja nowego konta

Masz już konto?
Zaloguj się lub Zresetuj hasło