Łuszcząca się skóra na twarzy - przyczyny i przeciwdziałanie

Łuszczenie się skóry twarzy może być bardzo problematyczne. Skóra wygląda źle, a po nałożeniu makijażu jej stan dodatkowo się pogarsza – suche skórki są podkreślone i cera wygląda niezdrowo. Co zrobić z łuszczącą się skórą twarzy, jak odnaleźć przyczynę i jakie kosmetyki stosować?

Łuszcząca się skóra - objawy

Wydaje się, że w tym wypadku jedynym objawem jest łuszcząca się skóra. Warto jednak wiedzieć, że to nie wszystko. Dolegliwości mogą również towarzyszyć:

- Świąd

- Szorstki naskórek

- Nadmierne napięcie skóry

- Grudki na powierzchni skóry

- Pęcherzyki pojawiające się na twarzy, powiekach i ciele

- Zgrubienie warstwy rogowej skóry

- Skóra na zgięciach łokci i kolan staje się szorstka

- Stany zapalne skóry podstawnej

Łuszczenie skóry na twarzy - Przyczyny

Twoja skóra nadmiernie się łuszczy i jest wrażliwa, widać na niej suche skórki - łuski, a makijaż waży się i bardzo szybko ściera? Mimo stosowania nawilżających kosmetyków masz wrażenie, że skóra głowy i twarzy dosłownie schodzi? Zanim zaczniesz działać, musisz przede wszystkim poznać przyczyny.

Łuszczenie twarzy jest zawsze wynikiem zaburzonego procesu rogowacenia naskórka, ale czynników, które powodują powstawania zmian skórnych, może być wiele. Co zrobić, jeśli doskwiera Ci łuszczenie skóry na twarzy? Leczenie u dermatologa nie zawsze jest konieczne, czasami wystarczy zmienić pielęgnację, ale żeby postąpić odpowiednio, musisz poznać, co wywołuje łuszczenie.

Przyczyny złuszczania skóry

- Naruszenie skórnej bariery hydrolipidowej poprzez agresywne zabiegi kosmetyczne lub nieumiejętną pielęgnację

- Starzenie się organizmu

- Genetyczną skłonność do przesuszenia

- Zaburzenia funkcjonowania gruczołów łojowych

- Cholestaza

- Problemy zdrowotne np. wyprysk kontaktowy

- Inne czynniki zewnętrzne np. kontakt z substancjami żrącymi

Sucha skóra - czy to objaw choroby skóry?

Sposób na łuszczącą się skórę twarzy zawsze trzeba dobrać do przyczyn takiej sytuacji. Nie ulega wątpliwości, że jednym z największych mankamentów urody jest być właśnie łuszcząca się skóra twarzy. Przyczyny takiej sytuacji często wynikają ze stanu zdrowia. Powodem może być poważna choroba, która w pierwszym stadium nie daje jasnych symptomów skłaniających do podjęcia jakichś kroków.

Co odpowiada za łuszczenie skóry twarzy?

Przyczyny łuszczenia się naskórka i skóry na twarzy to problem, na który należy spojrzeć kompleksowo. Najlepiej szukać ich w swoim stylu życia. Jeśli mamy jakieś przewlekłe choroby, należy dopytać lekarza prowadzącego, czy mogą mieć one związek z kondycją cery, a jeśli taka ewentualność zostanie wykluczona, trzeba szukać powodów dalej.

Dlaczego naskórek na twarzy się łuszczy?

Powodów może być kilka. Więcej o nich dowiesz się poniżej.

Zaburzenia rogowacenia naskórka

Okres dojrzewania może być jedną z przyczyn łuszczenia się skóry. Mamy wtedy do czynienia z zaburzeniami rogowacenia spowodowanymi działaniem hormonów. Jeżeli doskwiera nam sucha łuszcząca się skóra na brodzie, policzkach i czole, to może być to symptomem nieprawidłowej diety, natomiast jeśli łuszczenie skóry na twarzy u mężczyzn lub kobiet wiąże się z jednoczesnym przetłuszczaniem się skóry, to za taką sytuację mogą odpowiadać problemy endokrynologiczne, na przykład nadmiar testosteronu u mężczyzn i nadmiar androstendionu u kobiet. 

Problemy takie występują szczególnie w okresie dojrzewania, ale mogą dotykać też dorosłych ludzi. Bardzo sucha łuszcząca się skóra twarzy również może być objawem przetłuszczania się skóry, co jest z jednej strony paradoksalne, ale w rzeczywistości często związane z używaniem agresywnych kosmetyków dosłownie obdzierających skórę z jej płaszcza hydrolipidowego. Łuszcząca się skóra na policzkach i w innych partiach twarzy może doprowadzać do zapychania ujść gruczołów łojowych i tym samym do powstawania stanów zapalnych, czyli popularnego trądziku.

Nieprawidłowa pielęgnacja skóry a sucha skóra

Cera bardzo sucha łuszcząca się często jest problemem osób, które stosują niewłaściwą pielęgnację niedostosowaną do swojego trybu życia. Zimą naszą skórę wysusza ogrzewanie, latem słońce i klimatyzacja w pomieszczeniach. Jeżeli do tego dołożymy jeszcze nieprawidłową pielęgnację polegającą na używaniu agresywnych kosmetyków z alkoholem i odtłuszczającymi substancjami w składzie, to może to powodować łuszczenie się cery

Niezdrowa dieta a łuszczenie skóry twarzy

Sucha łuszcząca skóra na twarzy może być też wynikową nieprawidłowej diety, na przykład zbyt małej ilości kwasów omega oraz niedoborem wody. Jeżeli niewłaściwa pielęgnacja będzie szła w parze z niezdrową dietą bogatą w tłuszcze zwierzęce i węglowodany proste, to może się to odbić na kondycji skóry. Wiele aktywnych młodych kobiet wpisuje w internetową wyszukiwarkę słowa „łuszczy mi się skóra na twarzy” i osoby te nie wiedzą, że ich zbyt intensywny tryb życia, czasowe odwodnienie lub niedobory pokarmowe mogą szybko dawać o sobie znać kondycją skóry.

Sucha skóra - objaw cukrzycy lub łuszczycy?

Sucha schodząca skóra na twarzy i w innych miejscach na ciele może być jednym z objawów cukrzycy. Cukrzyca, a dokładnie nadmiar cukru we krwi doprowadza do zwyrodnień w tętnicach, żyłach i włośniczkach, co powoduje niedożywienie skóry i w związku z tym niedożywieniem pojawia się właśnie sucha łuszcząca skóra twarzy, a efektu tego nie da się zahamować lub odwrócić stosowaniem większości tradycyjnych kosmetyków nawilżających. Jeżeli powodem łuszczenia jest cukrzyca, to można zminimalizować problem tylko poprzez ustabilizowanie poziomu cukru we krwi, a to będzie się wiązało z koniecznością odpowiedniej terapii prowadzonej pod okiem lekarza.

Łuszczenie skóry twarzy - efekt nadmiernego opalania

Sucha łuszcząca się skóra może być też rezultatem nadmiernego opalania, a dokładnie poparzenia skóry intensywnym promieniowaniem słonecznym przy jednoczesnym braku ochrony przeciwsłonecznej lub przy niewystarczającej ochronie. W takiej sytuacji skóra najpierw staje się intensywnie zaczerwieniona, bardzo gorąca i wręcz bolesna, a po upływie doby lub dwóch dni zaczyna się intensywnie złuszczać. Sucha skóra na twarzy łuszczy się w ciągu kilku dni, a po takim procesie gojenia kondycja cery ulega poprawie. Podobna sytuacja może dotknąć nawet osobę, która zawsze dość łatwo się opalała i nie miała nigdy tendencji do ulegania oparzeniom. Trzeba zauważyć, że reakcje skóry zmieniają się wraz z upływem lat i słońce może na nas podziałać intensywniej niż kiedyś np. pod wpływem przyjmowania niektórych lekarstw.

Efekt stosowania retinoidów - łuszczenie cery

Łuszcząca skóra na twarzy może być też powodem stosowania kosmetyków z retinoidami, czyli pochodnymi witaminy A i będzie to całkowicie naturalny objaw, bo taki jest właśnie cel stosowania takich leków. Retinoidy mają za zadanie przyspieszać złuszczanie naskórka i oczyszczać twarz, a przy tym na stałe normalizować działanie gruczołów łojowych. Łuszcząca się skóra na twarzy po stosowaniu pochodnych witaminy A jest charakterystyczna w większości przypadków stosowania takich preparatów i nie trzeba się wtedy niczego obawiać, a jedynie pamiętać o nawilżaniu i stosowaniu filtrów UV w celu uniknięcia przebarwień.

Co zrobić gdy skóra się na twarzy łuszczy?

  1. Kiedy skóra na twarzy zaczyna się łuszczyć, ważne jest, aby podjąć kroki w celu rozwiązania sytuacji. Pierwszym krokiem jest ustalenie, co spowodowało złuszczanie. Potencjalne przyczyny mogą obejmować oparzenia słoneczne, suchość skóry lub reakcję alergiczną. Po zidentyfikowaniu przyczyny złuszczania się skóry należy ją odpowiednio leczyć.
  2. Jeśli skóra łuszczy się z powodu oparzeń słonecznych, poszukaj produktów zawierających aloes, który pomoże ukoić i wyleczyć skórę. Pamiętaj również o odpowiednim nawodnieniu i ochronie skóry przed dalszą ekspozycją na słońce poprzez stosowanie kremów z filtrem SPF co najmniej 30.
  3. Jeśli doświadczasz reakcji spowodowanej alergenem lub substancją drażniącą, ważne jest, aby zidentyfikować, co może być jej przyczyną i podjąć kroki w celu uniknięcia kontaktu z tą substancją w przyszłości. Ponadto można stosować kremy lub żele przeciwzapalne, takie jak krem z hydrokortyzonem 1%, w celu zmniejszenia zaczerwienienia i swędzenia.
  4. Ważne jest również, aby pamiętać, że jeśli twarz staje się nadmiernie podrażniona lub zapalna, należy od razu zwrócić się do lekarza, ponieważ może to być oznaką infekcji lub innego poważnego stanu.

Pielęgnacja przesuszonej skóry twarzy

Jeśli Twoja skóra łuszczy się z powodu suchości, powinnaś stosować środki nawilżające, które zawierają kwas hialuronowy lub ceramidy, aby pomóc zamknąć wilgoć i naprawić barierę ochronną skóry. Powinnaś również unikać ostrych mydeł i środków czyszczących, ponieważ mogą one dodatkowo pozbawić skórę naturalnych olejków i pogorszyć jej stan.

Czy nadmierne łuszczenie naskórka to objaw łuszczycy, grzybicy skóry lub atopowego zapalenia skóry?

Nadmierne złuszczanie się naskórka nie musi być objawem żadnego z wymienionych schorzeń. Łuszczyca, grzybica skóry i atopowe zapalenie skóry mogą powodować złuszczanie się skóry, ale nie zawsze jest to objaw tych schorzeń. Jedynym sposobem, aby dowiedzieć się, czy nadmierne łuszczenie jest spowodowane jednym z tych schorzeń, jest wizyta u lekarza w celu przeprowadzenia badania i postawienia diagnozy.

Łuszcząca się skóra na twarzy - podsumowanie

Teraz już wiesz, co może być przyczyną łuszczącej się skóry na twarzy oraz co możesz zrobić, by sobie pomóc. Dbanie o skórę to ważny element codziennej pielęgnacji, która ma na celu profilaktykę i łagodzenie wszelkich zmian, które z czasem mogą przeistoczyć się w poważniejszy problem. Jeśli szukasz produktów do pielęgnacji przesuszonej skóry, to zachęcamy do zapoznania się z poniższymi kosmetykami naturalnymi:

- Krem nawilżający na suchą i zrogowaciałą skórę

- Olejek arganowy

- Krem na AZS i łuszczycę

- Serum do bardzo suchej skóry twarzy

- Maska siarczkowa do pielęgnacji ciała

Artykuły na temat pielęgnacji cery:

Jak dobrać krem pod makijaż

Przegląd żeli do twarzy

Jak zrobić domową maseczkę oczyszczającą

Proponowane wpisy

więcej wpisów >
Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

Nie mam konta

Rejestracja nowego konta

Masz już konto?
Zaloguj się lub Zresetuj hasło