Maść tygrysia (Tiger Balm) - zastosowanie i właściwości

Maść tygrysia znana jeszcze w czasach PRL, już wówczas była powszechnie stosowana jako środek doskonale uśmierzający ból oraz skuteczna maść rozgrzewająca. Obecnie tzw. maść z tygrysem na nowo zdobywa popularność dzięki sprawdzonym właściwościom i naturalnym składnikom. Jak używać tiger balm podpowiadamy w poniższym artykule.

Tiger balm czyli maść tygrysia i jej zastosowanie

Maść z tygrysem powszechnie stosowana jest nie tylko jako maść przeciwzapalna na stawy. Posiada również właściwości inhalujące - doskonale sprawdza się stosowana podczas przeziębienia, zatkanych zatok czy silnego kataru. 

Ponadto warto ją stosować również przy takich dolegliwościach jak:

 • ukąszenia owadów,
 • bóle pleców i karku,
 • bóle miesiączkowe,
 • zwichnięcia i skręcenia nogi,
 • nerwobóle,
 • podrażnienia skóry.

Maść tygrysią powinny również stosować osoby zajmujące się amatorsko uprawianiem sportu, np. jazdą na rowerze czy bieganiem. Tiger balm idealnie nadaje się do masażu, rozgrzewania obolałych mięśni i niwelowania niewielkich urazów. Na co dzień sprawdzi się również jako remedium na zmęczone stopy i mięśnie nóg.

Jak używać Tiger Balm?

Tiger balm jest wyłącznie do użytku zewnętrznego, dzieci mogą jej używać tylko pod nadzorem osób dorosłych. Stosowanie maści tygrysiej opiera się na nałożeniu niewielkiej ilości preparatu na dłonie, a następnie wmasowanie jej w miejsce bólu. Nacieranie miejsc bólowych powinno odbywać się dwa razy dziennie, maść należy wmasować okrężnymi, powolnymi ruchami. W przypadku stosowania tiger balm jako środek niwelujący zatkane zatoki i katar, nie należy go wcierać, a z jego użyciem wykonać inhalację, tzw. parówkę.

Czytaj również: Olej kokosowy - naturalny kosmetyk do skóry i włosów

Skład maści Tiger Balm

Maść tygrysia oparta jest na składzie pochodzącym z naturalnych wyciągów roślinnych. Do jej wykonania używa się ponadto olejków eterycznych, takich jak: 

 • olejek lawendowy,
 • i olejek eukaliptusa.

W skład tiger balm wchodzi ponadto:

 • mentol,
 • kamfora,
 • olejek cynamonowy,
 • olejek goździkowy,
 • oraz mięta pieprzowa.

Kto może stosować maść Tiger Balm zwaną maścią z tygrysem?

Maść Tiger Balm, znana również jako "maść z tygrysem", jest popularnym produktem do użytku zewnętrznego w celu łagodzenia bólu mięśni i stawów. Jest to produkt przeznaczony dla osób dorosłych, które doświadczają problemów z bólem mięśniowym, zapaleniem stawów lub innymi dolegliwościami, dla których maść jest wskazana. Zazwyczaj nie zaleca się stosowania maści Tiger Balm u dzieci poniżej 12 roku życia ani u kobiet w ciąży lub karmiących piersią bez konsultacji z lekarzem. Osoby z alergią na składniki aktywne w maści lub z uszkodzoną skórą powinny również unikać jej stosowania. Przed zastosowaniem zawsze warto przeczytać ulotkę dołączoną do produktu lub skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza jeśli istnieją jakiekolwiek wątpliwości co do bezpieczeństwa stosowania w danym przypadku.

Skutki uboczne stosowania Tiger Balm

Tiger Balm to popularny produkt leczniczy, ale jego stosowanie może prowadzić do skutków ubocznych. Wśród możliwych efektów ubocznych znajdują się reakcje alergiczne, podrażnienia skóry oraz uczucie pieczenia. Niektóre osoby mogą także doświadczać bólu głowy lub zawrotów głowy po zastosowaniu. Długotrwałe stosowanie lub aplikacja na uszkodzoną skórę może prowadzić do poważniejszych problemów. Zawsze zaleca się przeprowadzenie testu skórnego przed użyciem oraz stosowanie zgodnie z zaleceniami producenta. W przypadku wystąpienia niepożądanych skutków należy przerwać używanie i skonsultować się z lekarzem.

Tiger balm może powodować miejscowe podrażnienie, dlatego warto przed zastosowaniem wykonać test na niewielkim obszarze skóry. Maść tygrysia może powodować niewielkie zaczerwienienie, obrzęk lub uczucie swędzenia. 

Proponowane wpisy

więcej wpisów >
Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

Nie mam konta

Rejestracja nowego konta

Masz już konto?
Zaloguj się lub Zresetuj hasło