Mydło czy żel pod prysznic?
Przez wiele setek lat mydło było dla ludzi podstawowym środkiem służącym utrzymywaniu czystości. Z czasem, zastępowane przez żele pod prysznic zeszło na drugi plan, aby powrócić i stać się cenionym, naturalnym kosmetykiem do codziennej pielęgnacji.
Mydła a żele pod prysznic - różnice
Już na pierwszy rzut oka można wskazać różnice dzielące mydło i żel pod prysznic. Zasadniczo różnią się konsystencją, naturalne żele pod prysznic cechują się równomierną, płynną formą, która ułatwia stosowanie kosmetyku także podczas pielęgnacji dzieci. Mydło w kostce jest zwarte i poręczne, szczególnie podczas stosowania w kąpieli, świetnie się pieni i może być stosowane do pielęgnacji całego ciała. Ostatnio bardzo popularne stały się mydła do golenia, to ciekawa alternatywa dla popularnych pianek i kremów oraz przykład na ciekawe zastosowanie tego produktu.
Czy mydła wysuszają skórę?
Pytanie o wysuszające właściwości mydła jest stosunkowo często zadawane. Odpowiedź na nie nie jest jednoznaczna, bowiem zależy od rodzaju mydła, jaki zostanie zastosowany. Niektóre z nich mogą działać niekorzystnie na stan nawilżenia skóry, dzieje się tak, ponieważ część z nich charakteryzuje się pH zasadowym, o wiele wyższym od naturalnego pH skóry człowieka. Z pomocą przychodzą mydła naturalne, takie jak czarne mydło efas, mydła w płynie z dziegciem, czy choćby mydło propolisowe, które doskonale zabezpieczają powierzchnię skóry, czyniąc ją bardziej miękką i nawilżoną. Pomimo tego, że z łatwością można dobrać delikatne mydło, wiele użytkowniczek preferuje naturalne żele pod prysznic. Nie tylko ze względu na ich konsystencję, ale także wygodę aplikacji i przekonanie, że są one łagodniejsze niż tradycyjne mydła.
Czytaj także: Olej z wiesiołka właściwości i zastosowanie
Żel pod prysznic a skóra atopowa
Istnieje spora grupa osób dotknięta przypadłością, jaką jest atopowe zapalenie skóry. Jest to choroba o podłożu genetycznym, charakteryzująca się różnorodnym przebiegiem. AZS to niewłaściwa odpowiedź organizmu na kontakt z nawet niewielką ilością alergenów. Bardzo ważne jest zdiagnozowanie, na co uczulona jest osoba z AZS w celu szybkiego wyeliminowania tych składników z jego otoczenia. Chorzy na atopowe zapalenie skóry muszą ze szczególną uwagą przyglądać się składom kosmetyków, bowiem jedną z dróg kontaktu z alergenami jest styczność poprzez skórę. Dzięki zastosowaniu odpowiednio dobranego naturalnego żelu pod prysznic osoby cierpiące przez AZS mogą właściwie zabezpieczyć skórę, ograniczając negatywną odpowiedź organizmu, wykluczając przyczyny wysypek i świądu. Atopowe zapalenie skóry może dawać także objawy z układu oddechowego, takie jak astma oskrzelowa, przewlekły lub sezonowy katar sienny oraz alergie mające odzwierciedlenie w alergicznym zapaleniu spojówek. Niezależnie od postaci, jaką przyjmie AZS, warto kompleksowo zadbać o swoje zdrowie, uwzględniając dobór delikatnych i nie powodujących podrażnień kosmetyków do codziennej pielęgnacji.
Przechowywanie mydła w kostce
Mydło w kostce to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie lubią marnowania się kosmetyków. Ze względu na zwartą formę z powodzeniem daje się używać zarówno w wannie jak i pod prysznicem. Atutem, szczególnie wśród osób żyjących według zasad zero waste jest fakt, że mydła w kostce nie generują zbędnych, plastikowych opakowań. Dbając o przechowywanie mydeł, należy pamiętać, że część z nich stosunkowo łatwo chłonie wodę, przez co mają tendencje do rozmakania i tracą formę. Warto zapewnić dla mydła miejsce, w którym nie będzie miało bezpośredniego kontaktu z wodą, przydatne będą także mydelniczki, które zapobiegną podmakaniu i rozpływaniu produktu.
Mydło aleppo czy zwykłe mydło? Wybór należy do Ciebie!
Niezależnie od tego, czy wybór użytkownika padnie na naturalne mydła, czy bogate w zioła żele pod prysznic warto pamiętać o jego indywidualnych preferencjach. Dotyczą one zarówno konsystencji produktu, jego nuty zapachowej, ale także koloru. W końcu stosowaniu mydeł i żeli pod prysznic powinna towarzyszyć atmosfera relaksu i odprężenia, które zagwarantują liczne olejki eteryczne zawarte w kosmetykach najwyższej jakości.