Mydło czy żel pod prysznic?

Przez wiele setek lat mydło było dla ludzi podstawowym środkiem służącym utrzymywaniu czystości. Z czasem, zastępowane przez żele pod prysznic zeszło na drugi plan, aby powrócić i stać się cenionym, naturalnym kosmetykiem do codziennej pielęgnacji.

Mydła a żele pod prysznic - różnice

Już na pierwszy rzut oka można wskazać różnice dzielące mydło i żel pod prysznic. Zasadniczo różnią się konsystencją, naturalne żele pod prysznic cechują się równomierną, płynną formą, która ułatwia stosowanie kosmetyku także podczas pielęgnacji dzieci. Mydło w kostce jest zwarte i poręczne, szczególnie podczas stosowania w kąpieli, świetnie się pieni i może być stosowane do pielęgnacji całego ciała. Ostatnio bardzo popularne stały się mydła do golenia, to ciekawa alternatywa dla popularnych pianek i kremów oraz przykład na ciekawe zastosowanie tego produktu. 

Czy mydła wysuszają skórę?

Pytanie o wysuszające właściwości mydła jest stosunkowo często zadawane. Odpowiedź na nie nie jest jednoznaczna, bowiem zależy od rodzaju mydła, jaki zostanie zastosowany. Niektóre z nich mogą działać niekorzystnie na stan nawilżenia skóry, dzieje się tak, ponieważ część z nich charakteryzuje się pH zasadowym, o wiele wyższym od naturalnego pH skóry człowieka. Z pomocą przychodzą mydła naturalne, takie jak czarne mydło efas, mydła w płynie z dziegciem, czy choćby mydło propolisowe, które doskonale zabezpieczają powierzchnię skóry, czyniąc ją bardziej miękką i nawilżoną. Pomimo tego, że z łatwością można dobrać delikatne mydło, wiele użytkowniczek preferuje naturalne żele pod prysznic. Nie tylko ze względu na ich konsystencję, ale także wygodę aplikacji i przekonanie, że są one łagodniejsze niż tradycyjne mydła.

Czytaj także: Olej z wiesiołka właściwości i zastosowanie

Żel pod prysznic a skóra atopowa

Istnieje spora grupa osób dotknięta przypadłością, jaką jest atopowe zapalenie skóry. Jest to choroba o podłożu genetycznym, charakteryzująca się różnorodnym przebiegiem. AZS to niewłaściwa odpowiedź organizmu na kontakt z nawet niewielką ilością alergenów. Bardzo ważne jest zdiagnozowanie, na co uczulona jest osoba z AZS w celu szybkiego wyeliminowania tych składników z jego otoczenia. Chorzy na atopowe zapalenie skóry muszą ze szczególną uwagą przyglądać się składom kosmetyków, bowiem jedną z dróg kontaktu z alergenami jest styczność poprzez skórę. Dzięki zastosowaniu odpowiednio dobranego naturalnego żelu pod prysznic osoby cierpiące przez AZS mogą właściwie zabezpieczyć skórę, ograniczając negatywną odpowiedź organizmu, wykluczając przyczyny wysypek i świądu. Atopowe zapalenie skóry może dawać także objawy z układu oddechowego, takie jak astma oskrzelowa, przewlekły lub sezonowy katar sienny oraz alergie mające odzwierciedlenie w alergicznym zapaleniu spojówek. Niezależnie od postaci, jaką przyjmie AZS, warto kompleksowo zadbać o swoje zdrowie, uwzględniając dobór delikatnych i nie powodujących podrażnień kosmetyków do codziennej pielęgnacji.

Przechowywanie mydła w kostce

Mydło w kostce to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie lubią marnowania się kosmetyków. Ze względu na zwartą formę z powodzeniem daje się używać zarówno w wannie jak i pod prysznicem. Atutem, szczególnie wśród osób żyjących według zasad zero waste jest fakt, że mydła w kostce nie generują zbędnych, plastikowych opakowań. Dbając o przechowywanie mydeł, należy pamiętać, że część z nich stosunkowo łatwo chłonie wodę, przez co mają tendencje do rozmakania i tracą formę. Warto zapewnić dla mydła miejsce, w którym nie będzie miało bezpośredniego kontaktu z wodą, przydatne będą także mydelniczki, które zapobiegną podmakaniu i rozpływaniu produktu.

Mydło aleppo czy zwykłe mydło? Wybór należy do Ciebie!

Niezależnie od tego, czy wybór użytkownika padnie na naturalne mydła, czy bogate w zioła żele pod prysznic warto pamiętać o jego indywidualnych preferencjach. Dotyczą one zarówno konsystencji produktu, jego nuty zapachowej, ale także koloru. W końcu stosowaniu mydeł i żeli pod prysznic powinna towarzyszyć atmosfera relaksu i odprężenia, które zagwarantują liczne olejki eteryczne zawarte w kosmetykach najwyższej jakości.

Proponowane wpisy

więcej wpisów >
Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

Nie mam konta

Rejestracja nowego konta

Masz już konto?
Zaloguj się lub Zresetuj hasło