Olej kokosowy - naturalny kosmetyk do dla skóry i włosów

Olej kokosowy to naturalny dodatek do wielu dań, jego delikatny zapach i doskonałe właściwości prozdrowotne sprawiają, że znalazł zastosowanie nie tylko w kuchni. Jest on cenionym dodatkiem masek do włosów, kremów do twarzy oraz naturalnych preparatów do demakijażu. 

Jak pozyskuje się olej kokosowy?

Olej kokosowy należy do grupy olejów roślinnych, pozyskiwany jest z miąższu orzecha palmy kokosowej. Miąższ podgrzewa się i tłoczy, dzięki czemu uzyskuje się produkt w postaci białej masy, podobnej do zawartości kokosa. Naturalny olej kokosowy występuje w formie stałej, który ogrzany w stosunkowo niskiej temperaturze przekształca się w lekki olej o kokosowym zapachu.

Czytaj również: Oczyszczanie organizmu z toksyn

Olej kokosowy nierafinowany a rafinowany

Popularny w kosmetyce i kuchni olej kokosowy może występować w dwóch odmianach. Ze względu na sposób jego pozyskiwania wyróżnia się:

  • olej kokosowy nierafinowany- wykazuje inne właściwości niż rafinowany, powstaje w wyniku tłoczenia miąższu orzecha kokosowego bez dodatku rozpuszczalników. Jest świetnym dodatkiem do kosmetyków i do domowych zabiegów pielęgnacyjnych. Olej nierafinowany nie nadaje się do zastosowania w kuchni, ponieważ nie należy używać go do smażenia, natomiast jest ciekawym dodatkiem do potraw podawanych na zimno.
  • olej kokosowy rafinowany - powstaje w wyniku stosowania rozpuszczalników, wody i temperatury oraz oczyszczenia naturalnego oleju kokosowego. W wyniku takich zabiegów może tracić zapach i część właściwości. Należy pamiętać, że olej rafinowany jest wysoko przetworzony, charakteryzuje się wyższą trwałością i temperaturą palenia.

Właściwości oleju kokosowego

Olej kokosowy jest cennym składnikiem wielu kosmetyków oraz dodatkiem do stosowania w kuchni. Zawiera licznie nasycone i nienasycone kwasy tłuszczowe w tym kwas laurynowy, palmitynowy, kaprylowy, stearynowy, oleinowy i linolowy. Jest bogaty w witaminy takie jak witamina A, E, B2, B6, K i C, ponadto olej stanowi źródło naturalnego kwasu foliowego. 

Zawarty w nim kwas laurynowy wykazuje właściwości antyseptyczne, dlatego też skutecznie powstrzymuje rozwój bakterii, grzybów i wirusów. Właściwości oleju kokosowego sprawiają, że jest częstym dodatkiem do kremów do twarzy, szczególnie tych przeznaczonych dla cery trądzikowej. Regularne spożywanie oleju kokosowego pozwala na zachowanie funkcji poznawczych, dlatego też jest zalecanym dodatkiem do diety dla osób cierpiących na chorobę Alzheimera. Ponadto olej jest trawiony z pominięciem insuliny, dlatego też jest całkowicie bezpieczny dla osób z cukrzycą. Dodatek oleju kokosowego do kosmetyków sprawia, że przyspiesza procesy gojenia, zapewnia zachowanie naturalnej bariery lipidowej skóry, a olej kokosowy na włosy stymuluje ich wzrost i zapobiega powstawaniu łupieżu.

Olej kokosowy na włosy

Olejek kokosowy na włosy to doskonały sposób na poradzenie sobie z przesuszonymi i niezdyscyplinowanymi włosami. Można go stosować na całej długości włosów, jednak ze względu na wysoką zawartość kwasów tłuszczowych trzeba po zabiegu dokładnie zmyć go z powierzchni włosa. W przeciwnym wypadku mogą wyglądać na zmęczone, tłuste i obciążone. Olej kokosowy wygładza i regeneruje włosy, zapobiegając ich rozdwajaniu i puszeniu. To także świetny dodatek do domowych maseczek na włosy zniszczone i przesuszone, olej świetnie odżywia i pozwala na zachowanie wilgoci wewnątrz włosa.

Olej kokosowy do stosowania na twarz

Niejednokrotnie okazuje się, że nie potrzeba wyrafinowanych preparatów, aby zapewnić skórze właściwą opiekę. Już najtańsze kosmetyki z dodatkiem oleju kokosowego sprawiają, że skóra odczuje różnicę. Naturalny olej kokosowy na twarz to świetny sposób na wsparcie cery trądzikowej, która wymaga szczególnego traktowania. Olej kokosowy nie tylko regeneruje i przyspiesza gojenie tkanek, ale także wspomoże walkę z bakteriami i zabezpieczy przed wirusami i działaniem grzybów.

Olej kokosowy - czy warto go stosować?

Olej kokosowy jest naprawdę wszechstronny. Dzięki jego różnorodnym właściwościom, od zdrowotnych po kosmetyczne, można go stosować na wiele sposobów. Jednak warto pamiętać o różnicach między olejem kokosowym nierafinowanym a rafinowanym, ponieważ mają one odmienne zastosowania i właściwości. Olej kokosowy nierafinowany zachowuje większość swoich naturalnych składników, co czyni go idealnym do stosowania w kosmetyce i domowych zabiegach pielęgnacyjnych. Jest bogaty w kwasy tłuszczowe i witaminy, które korzystnie wpływają na skórę i włosy. Z kolei olej kokosowy rafinowany, mimo że może tracić część swoich właściwości w procesie rafinacji, nadaje się lepiej do zastosowania w kuchni ze względu na wyższą temperaturę palenia. Dzięki zawartości kwasu laurynowego, olej kokosowy wykazuje działanie antyseptyczne, co sprawia, że jest skutecznym środkiem przeciwko bakteriom, grzybom i wirusom. Dlatego jest często wykorzystywany w produktach do pielęgnacji skóry trądzikowej oraz jako naturalny dodatek do kremów i maseczek do twarzy.

Właściwości odżywcze oleju kokosowego sprawiają również, że jest on doskonałym środkiem do pielęgnacji włosów. Można go stosować jako odżywkę, maskę lub dodatek do szamponu, aby nawilżyć, wygładzić i wzmocnić włosy, zapobiegając jednocześnie ich łamaniu się i puszeniu. Dodatkowo, olej kokosowy może być używany do płukania jamy ustnej w technice zwaną olejowaniem. Jest to naturalna metoda oczyszczania błon śluzowych z toksyn oraz wspierania higieny jamy ustnej. Zatem, niezależnie od tego, czy chcesz zadbać o swoją skórę, włosy czy jamę ustną, olej kokosowy może okazać się skutecznym i naturalnym rozwiązaniem.

Proponowane wpisy

więcej wpisów >
Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

Nie mam konta

Rejestracja nowego konta

Masz już konto?
Zaloguj się lub Zresetuj hasło