Olej z awokado: zastosowanie i właściwości

Olej awokado znalazł szereg zastosowań zarówno w kosmetyce jak i w kuchni. Jego dobroczynne właściwości wykorzystywane są w gabinetach kosmetycznych i w zaciszu domowym, dzięki czemu olej stał się jednym z najbardziej popularnych sposobów dbania o zdrowie i wygląd. Jak działa olej awokado?

Jak pozyskuje się olej awokado?

Awokado naturalnie rośnie w Meksyku, choć jego uprawy można znaleźć także w Nowej Zelandii, USA, Izraelu oraz w RPA. Tradycyjny sposób na pozyskiwanie oleju z awokado polegał na wyciskaniu miąższu w naczyniu z wodą. Następnie tak uzyskany płyn należało podgrzać, co pozwalało na oddzielenie zawartych w roztworze tłuszczy od pozostałych frakcji. Była to metoda wysoce czasochłonna i mało wydajna, została zastąpiona metodą rafinacji. Wyciśnięte prasą owoce awokado poddaje się działaniu wysokiej temperatury, a następnie ekstrakcji przy pomocy organicznych rozpuszczalników. Istnieje również sposób na uzyskanie nierafinowanego oleju awokado. W procesie tym nie używa się rozpuszczalników, zamiast tego olej zostaje odwirowany i oddzielony od miąższu.

Olej awokado i jego właściwości

Awokado to źródło wielu nienasyconych kwasów tłuszczowych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dzięki gęstej konsystencji pozwala na kontrolowanie uczucia sytości, ponadto stanowi bogate źródło witamin E, A, H, K oraz witaminy z grupy B. Olej z awokado wspiera pracę układu krwionośnego i odpornościowego, doskonale obniża poziom cholesterolu oraz korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego. Oprócz dobrego smaku olej może zostać wykorzystywany także w kosmetyce. Olej awokado na twarz to świetny sposób na odżywienie skóry suchej i ze skłonnościami do zmarszczek, natomiast olej awokado do włosów stanowi ratunek dla przesuszonych, zmęczonych latem i działaniem suchego powietrza. 

Przeczytaj również: Naturalne kosmetyki arganowe od Argaliss

Olej awokado na włosy

Olej awokado na włosy to świetny sposób na odżywienie włosów łamliwych i wypadających. Dzięki obecności witamin B, E, A i H wzmacnia cebulki, stymulując je do dalszego wzrostu. Zawarte w oleju nienasycone kwasy tłuszczowe wygładzają i wzmacniają strukturę włosa, sprawiając, że łuski są domknięte. Chroni to włosy przed utratą wilgoci, przesuszeniem i znacząco wpływa na ograniczenie puszenia podczas układania. Olej z awokado bardzo łatwo się wchłania, pozwalając na natychmiastowe zabezpieczenie włosów i wytworzenie naturalnej bariery ochronnej. Pozwala także na rozprawienie się z problemami skórnymi, mającymi odzwierciedlenie w kiepskim stanie włosów. Ponadto olej awokado doskonale wspiera leczenie łupieżu, działają przeciwgrzybicznie i antybakteryjnie.

Olej awokado na zmarszczki

Witamina E, zwana witaminą młodości to jeden z głównych składników, który pozwala na przeciwdziałanie zmianom wywołanym przez czas. Neutralizujące działanie wolnych rodników, sprzyja odnowie komórkowej, wygładza widoczne zmarszczki i zapobiegając powstawaniu nowych. Olej z awokado na zmarszczki to świetny i zarazem naturalny sposób na dogłębne odżywienie tkanek, przywracając im elastyczność tak niezbędną do zapobiegania powstawania trwałych zmian. 

Olej awokado na twarz

Olej z awokado to nie tylko remedium w walce o młody wygląd, wykazuje także szereg pozytywnych cech w walce z popularnymi dolegliwościami skórnymi. Dzięki zawartości licznych białek, nienasyconych kwasów tłuszczowych i witamin wspomaga leczenie egzemy i łuszczycy. Działanie odżywcze jest szczególnie przydatne przy stosowaniu oleju na delikatną skórę pod oczami. Podatna na wysuszenie, pozbawiona grubej tkanki tłuszczowej skóra jest szczególnie wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych i jako pierwsza okazuje oznaki upływającego czasu. Olej z awokado to także świetny sposób na łagodzenie podrażnień po goleniu. Przyspiesza gojenie się ran i wygładza powstające i już obecne blizny. Olej z awokado doskonale radzi sobie ze zmianami trądzikowymi, łagodząc ich przebieg oraz zapobiegając rozwojowi bakterii i szkodliwych dla skóry grzybów.

Proponowane wpisy

więcej wpisów >
Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

Nie mam konta

Rejestracja nowego konta

Masz już konto?
Zaloguj się lub Zresetuj hasło