Post przerywany - zasady, wady i zalety

Post przerywany, czyli dieta z oknem żywieniowym to coraz popularniejszy na całym świecie sposób odżywiania. Stosują go przede wszystkim osoby, które marzą o szczupłej sylwetce i w krótkim czasie chcą pozbyć się zbędnych kilogramów. Czy dieta IF (Intermittent Fasting) jest dla każdego? Na czym polega post przerywany, jak ustalać jadłospis, czym się żywić, aby redukcja masy ciała była rzeczywiście skuteczna? Poznaj zalety postu przerywanego, ale również wady spożywania posiłków w ustalonym schemacie. Dowiedz się, czy przerywany post może być wdrożony do Twojego stylu życia. Kompendium wiedzy w zakresie diety IF z oknem żywieniowym przedstawiamy poniżej. 

Co to jest post przerywany i okno żywieniowe z dietą IF?

Post przerywany, nazywany również dietą okienkową czy dietą IF, to coraz częściej stosowany model żywieniowy. Trzeba przyznać, że odchudzanie tym sposobem dla wielu osób może być zbyt restrykcyjne, ponieważ główną zasadą realizacji tego postu jest wdrożenie konkretnych pór spożywania pokarmów. Co ciekawe, przerywany post może być stosowany, uwzględniając różny schemat czasowy, w którym należy wstrzymywać się od jedzenia. Istotą tego rodzaju sposobu odżywiania jest okno żywieniowe i czas, w którym należy pościć. Okno żywieniowe to ustalony czas, w którym można jeść, zaś post w pozostałych godzinach oznacza całkowite powstrzymywanie się od spożywania posiłków. 

Poznaj zasady postu przerywanego — odchudzanie z oknem żywieniowym

Wyróżnia się kilka odmian postu przerywanego, których dobór powinien uwzględniać indywidualne predyspozycje oraz potrzeby. Najczęściej stosowany jest przerywany post metodą TRF 16:8. Co to właściwie oznacza? Zgodnie z tą zasadą samodzielnie ustalasz 8 godzin w ciągu każdej doby, podczas których możesz jeść dowolne produkty, a następnie stosujesz pozostałe 16 godzin postu. Inne okno żywieniowe może przebiegać w trybie 6 godzin spożywania pokarmów, aby później pościć przez 18 godzin. 

Coraz mocniej propagowany jest również post przerywany, który zakłada podejście tygodniowe. W schemacie 5:2 ustala się dwa dni całkowitego wykluczenia spożywania pokarmów, natomiast w pozostałe dni prowadzi się dotychczasową dietę. Dieta na poście przerywanym może zakładać też stosowanie okienka żywieniowego naprzemiennie, co drugi dzień. Jak widać, w tego rodzaju diecie odchudzającej dozwolona jest spora elastyczność, a forma postu może być dopasowana wedle indywidualnych potrzeb. Pamiętajmy jednak, że wciąż nie jest to dieta dla każdego, uwzględniając nie tylko restrykcje wprowadzane do codziennego trybu życia, ale również stan zdrowia. 

Czytaj również: Ranking najlepszych kremów pod oczy

Przerywany post — wady i zalety tego rodzaju redukcji tkanki tłuszczowej

Co ciekawe, spożywanie posiłków w określonych ramach czasowych zgodnie z dietą IF propagują nie tylko celebryci, ale nierzadko również sportowcy, a nawet dietetycy. Zalety, które można wymieniać w zakresie stosowania postu z oknem żywieniowym, są mnogie, jednak najważniejszą jest spalanie tkanki tłuszczowej w krótkim czasie. Wszystko dlatego, że znacząco zmniejsza się kaloryczność i charakterystyczny jest ujemny bilans kaloryczny w ciągu doby. Spektakularne efekty takiej głodówki są też możliwe do osiągnięcia poprzez stosowanie dosyć łatwych zasady diety. Wystarczy wstrzymać się od jedzenia przez określony czas.

Warto dodać, że liczne badania w ramach analizy takiego sposobu odżywiania i jego skutków dla organizmu wykazały, że dieta IF stosowana z rygorystycznym przestrzeganiem jej zasad rzeczywiście pozwala w krótkim czasie pozbyć się tkanki tłuszczowej przy jednoczesnym zachowaniu masy mięśniowej. W jednym z badań naukowych udowodniono również, że post przerywany korzystnie wpływa na pracę serca i mózgu, normuje ciśnienie krwi oraz pomaga regulować poziom insuliny w organizmie. Należy jednak zaznaczyć, że istnieją również wady i negatywne skutki uboczne stosowania przerywanego postu i trzeba je poznać, zanim decyzja o ustaleniu konkretnych pór spożywania posiłków zostanie podjęta. 

Postu przerywanego nie powinny stosować osoby niedożywione oraz te, które cierpią na chorobę wrzodową czy cukrzycę. Należy też wziąć pod uwagę, że zbyt radykalny post może skutecznie osłabić odporność organizmu. Warto dodatkowo się suplementować, nie tylko w czasie postu przerywanego, np. F-Magnesium.

Post przerywany efekty, na jakie można liczyć — czy da się schudnąć na poście przerywanym?

Okresowe posty przerywane wciąż nie są najczęściej stosowane w ramach holistycznego podejścia do zdrowia, ale po to, aby w czasie postu jak najszybciej zrzucić zbędne kilogramy. Czy w celu redukcji tkanki tłuszczowej warto wdrażać post przerywany? Efekty po tygodniu tego modelu żywieniowego mogą być naprawdę doskonałe. Uznaje się, że post przerywany IF pozwala pozbyć się 1 kg masy ciała w ciągu każdego tygodnia takiego schematu spożywania posiłków. Oczywiście, ogromne znaczenie ma ilość kalorii oraz węglowodanów przyjmowanych w oknie żywieniowym, pewne jest jednak, że jeśli pościmy przez 16 godzin, pozytywnie zmienia się nasz metabolizm. 

Przykładowy jadłospis w poście przerywanym — produkty dozwolone i niedozwolone

8-godzinne okno żywieniowe powinno być czasem przyjmowania posiłków, a zdrowa żywność spożywana na co dzień. Uznaje się, że najlepszym połączeniem jest post przerywany, inaczej dieta IF z jadłospisem, który zakłada menu śródziemnomorskie. Na talerzach powinny znaleźć się przede wszystkim produkty o niskim indeksie glikemicznym, w tym ryby, owoce morza, chude mięso, świeże owoce i warzywa. Warto wystrzegać się produktów wysoko przetworzonych, dan tłustych, smażonych i z dużą ilością cukru. 

Jak długo można stosować post przerywany?

Trudno mówić o konkretnym terminie stosowania postu przerywanego. Dieta IF z oknem żywieniowym to stały styl życia i nowe nawyki żywieniowe. Co ważne, zawsze należy obserwować swój organizm i reagować na zaburzenia ze strony układu pokarmowego. Chcąc szybko schudnąć, często ustalamy zbyt małe zapotrzebowanie energetyczne, a 8 godzin okna żywieniowego może być niewystarczającym czasem, aby odczuwać sytość. 

Post przerywany IF — podsumowanie

Przerywany post z oknem żywieniowym w ciągu 8 godzin w trakcie każdej doby uznawany jest za jedną z najzdrowszych diet, która ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu i daje świetne efekty w ramach odchudzania. Osoby, które stosują taką dietę, powinny uwzględniać jednak w pełni zbilansowany jadłospis i bilans energetyczny, jaki daje każdy posiłek w ciągu dnia. Zbyt duże restrykcje mogą doprowadzić do niedożywienia, anemii, zaburzeń hormonalnych czy negatywnych zmian w układzie pokarmowym. 

Sprawdź również:

Soda kalcynowana - właściwości i zastosowanie

Jak dbać o cerę po 40 roku życia

Proponowane wpisy

więcej wpisów >
Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

Nie mam konta

Rejestracja nowego konta

Masz już konto?
Zaloguj się lub Zresetuj hasło