Przeterminowane kosmetyki - używać czy wyrzucic?

Niemalże nie ma domu, w którym nie pojawiły się przeterminowane kosmetyki lub inne produkty. Choć kuszące wydaje się skorzystanie z produktu, który dopiero co przekroczyły swój termin ważności, nie jest to najlepszy pomysł. Jakie konsekwencje mogą spotkać jeśli zignoruje się zalecenia producenta?

Data ważności kosmetyków: czy ma znaczenie?

Wiele osób wie o fakcie posiadania przez kosmetyki daty ważności, jednak niewiele regularnie ją sprawdza. W konsekwencji stosuje preparaty, które termin ważności ma już dawno za sobą. Jest to bardzo szkodliwe działanie, bowiem każdy kosmetyk posiada w składzie naturalne lub syntetyczne konserwanty. Co dzieje się z nimi po upływie daty ważności? Zwyczajnie przestają pełnić swojej funkcji, przez co kosmetyk jest narażony na zasiedlenie przez grzyby, bakterie czy inne mikroorganizmy. Taki krem nie tylko nie poprawi wyglądu skóry, ale wręcz powoduje wysypkę, podrażnienia, a w najgorszym wypadku zmusi użytkownika do zastosowania długotrwałego leczenia. Co do zasady produkty dzieli się na długo i krótkoterminowe. Właściwie przechowywane produkty długoterminowe, takie jak czarne mydło marokańskie, czy maska do włosów vatika z czarnuszką z powodzeniem wytrzymują nawet do 3 lat.

Należy pamiętać, że w przypadku terminu ważności kluczowym jest ten zastosowany przez producenta. Tylko on, na podstawie użytych składników, jest w stanie precyzyjnie określić kiedy produkt zacznie tracić swoje właściwości. W przypadku preparatów o krótkim terminie ważności, jak na przykład krem z jadem pszczelim, ważną informacją będzie ważność kosmetyku po otwarciu. Jest to czas, kiedy wszystkie składniki w pełni zachowują swoje działanie. Nierzadko zdarza się, że kosmetyk traci właściwości jeszcze przed upływem terminu przydatności. Co może być wskazaniem dotyczącym jego przydatności? Warto oprzeć się na ocenie sensorycznej, a kiedy pojawi się rozwarstwianie składników, krem zmieni konsystencję, zapach czy kolor, zrezygnować z jego stosowania.

Czytaj również: Maść tygrysia - właściwości i zastosowanie

Czy przeterminowane kosmetyki mogą szkodzić skórze?

Po terminie ważności kosmetyki nie tylko tracą swoje właściwości, ale mogą zaszkodzić stosującej je osobie. Dzieje się tak ze względu na utratę ochrony przed mikroorganizmami naturalnie zamieszkującymi powierzchnię skóry, czy przenoszonymi z powietrzem. Niestety wiele kremów, balsamów może stać się siedliskiem dla bakterii, grzybów lub ich zarodników. Przenoszone wraz z przeterminowanym produktem na skórę mogą spowodować liczne przykre dolegliwości skórne. Kosmetyki należy przechowywać z dala od źródeł ciepła, które sprzyja rozwojowi mikroorganizmów i oddzielaniu składników od siebie. Nie należy zostawiać otwartych opakowań, ponieważ sprzyja to zasiedlaniu ich przez nieproszonych gości, ponadto to dobra ochrona przed kurzem i wysychaniem. Należy pamiętać, że kupowanie kosmetyków na zapas także nie jest rozsądnym działaniem. Bardzo łatwo przeoczyć ich termin ważności, wówczas nawet najlepszy olej pistacjowy ulegnie jełczeniu, a ulubiona maseczka na włosy wypadające może spowodować więcej szkód, niż pożytku.

Jak przedłużyć przydatność kosmetyków?

Pierwszym krokiem, który posłuży zachowaniu kosmetyków w dobrym stanie, jest przestrzeganie zasad ich przechowywania. Jest to szczególnie istotne w przypadku produktów opartych na wodzie, które wymagają chłodnego i suchego środowiska. W przypadku tych z dużą zawartością tłuszczu należy pamiętać, aby dbać o zamykanie opakowań, bowiem dostęp powietrza powoduje ich jełczenie. Równie istotny jest sposób nakładania preparatu na powierzchnię skóry, mimo iż aplikacja dłońmi jest najwygodniejsza, warto rozważyć inne sposoby. W przypadku kosmetyków kolorowych dobrze zaopatrzyć się w odpowiednie pędzle i aplikatory, które będą regularnie myte i dezynfekowane. Jeśli zaś chodzi o kremy i maski, dostępne są liczne szpatułki, które ograniczają kontakt z produktem i tym samym przeniesienie na niego mikroorganizmów.

Proponowane wpisy

więcej wpisów >
Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

Nie mam konta

Rejestracja nowego konta

Masz już konto?
Zaloguj się lub Zresetuj hasło