Soda kalcynowana - właściwości i zastosowanie

Moda na ekologiczne środki czystości zachęca do ich stosowania coraz szersze grono konsumentów. To już nie tylko tania alternatywa dla tradycyjnych proszków do prania, ale także świetny sposób na naturalne tabletki do zmywarki czy domowy proszek do prania

Czym jest soda kalcynowana?

Soda kalcynowana to nieorganiczny związek chemiczny, w jego skład wchodzi sód i tlenek węgla. Choć jest bardzo podobna do sody oczyszczonej, różni się budową chemiczną oraz właściwościami. Soda kalcynowana występuje w postaci białego proszku, który bardzo łatwo rozpuszcza się w wodzie, dzięki swoim właściwościom higroskopijnym. Soda kalcynowana zastosowanie znalazła w gospodarstwie domowym jako świetny dodatek do mydeł, środków piorących oraz ciast i innych wypieków, bowiem świetnie spulchnia ciasto. 

Czytaj także: Niezwykłe właściwości olejków eterycznych

Właściwości sody kalcynowanej

Soda kalcynowana jest stosowana głównie jako ekologiczny środek czystości. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego stężenia tej soli można z powodzeniem wybielić białe ubrania. Soda kalcynowana doskonale radzi sobie także z uporczywymi plamami różnego pochodzenia. Jak zrobić proszek do prania w domu? Do najprostszego detergentu nie potrzeba wiele, wystarczy sama soda kalcynowana z dodatkiem płatków mydlanych. Ze względu na właściwości higroskopowe sody należy trzymać otrzymany proszek w szczelnie zamkniętym słoiku. 

Zastosowanie sody kalcynowanej

Soda kalcynowana posiada szerokie zastosowanie w przemyśle, między innymi jest stosowana jako regulator kwasowości, spulchniacz i dodatek do wyrobów cukierniczych. Stanowi świetny sposób na zmiękczanie wody, dzięki połączeniu z wapnem, a także jest ważnym składnikiem podczas procesu wytopu szkła. Oprócz tego soda kalcynowana jest popularnym składnikiem wielu środków piorących oraz produktów do czyszczenia. W przemyśle chemicznym soda bierze udział przy tworzeniu barwników oraz stanowi dodatek do wielu nawozów mineralnych.

Domowy proszek do prania z sody kalcynowanej

Doskonałym zastosowaniem dla sody kalcynowanej jest dodanie jej do domowych proszków do prania. W składzie najprostszych znajdzie się oczywiście soda, szare mydło, a dla entuzjastów ciekawych zapachów mogą to być także olejki eteryczne. W przypadku gdy białe ubrania są poszarzałe lub posiadają trudno schodzące plamy po antyperspirancie, warto skorzystać z właściwości sody kalcynowanej. Dodatek wody utlenionej sprawi, że soda łatwiej przenika do plamy i szybciej ją usunie. Wystarczy sporządzić papkę z tych dwóch składników, nanieść na ubranie i odczekać do całkowitego wyschnięcia, następnie uprać jak zwykle. Ze względu na właściwości wybielające sody nie należy stosować jej do prania kolorowej odzieży. Dodatek sody może sprawić, że kolory wypłowieją i staną się nieładne. 

Naturalne tabletki do zmywarki z sody kalcynowanej

Coraz większa popularność sody kalcynowanej i jej zastosowania w gospodarstwie domowym skłania użytkowników do samodzielnego przygotowania wielu środków czystości. Bardzo popularnym sposobem na jej zastosowanie jest domowy proszek do zmywarki diy. Zatem jak zrobić tabletki do zmywarki? Okazuje się, że wystarczy soda kalcynowana i dodatek wody, tak przygotowaną pastę należy umieścić w pojemniku nadającym jej kształt i odczekać do wyschnięcia. W zasadzie domowe tabletki do zmywarki są już gotowe do użycia. W przypadku przypalonych naczyń warto użyć odrobiny sody z dodatkiem wody i szorować powierzchnię szorstką gąbką. 

Gdzie kupić sodę kalcynowaną?

Wielu konsumentów zastanawia się gdzie kupić sodę kalcynowaną, na szczęście jest ona dostępna w wielu ekologicznych drogeriach internetowych, Istnieje również sposób na samodzielne otrzymanie tego składnika, wystarczy umieścić sodę oczyszczoną w piekarniku na okres ok godziny, w temperaturze ok. 200 stopni Celsjusza. Różnica między sodą kalcynowaną a oczyszczoną jest subtelna, lecz ta pierwsza okazuje się być bardziej puszysta i lekka, dodatkowo pozwala się doskonale rozprowadzać na powierzchni. Dla porównania soda oczyszczona wydaje się być cięższa i mniej podatna na równomierne rozprowadzanie.

Proponowane wpisy

więcej wpisów >
Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

Nie mam konta

Rejestracja nowego konta

Masz już konto?
Zaloguj się lub Zresetuj hasło